Domov… pro někoho z nás bájná oáza klidu po bouřlivém pracovním shonu, dalšímu je jen místem pro přespání, jiný domov teprve hledá, a někdo ho možná právě ztratil.

Cedule označující začátek města, byt v podkroví činžovního domu, přízemní domek se skřípající brankou. Domov může být v metrech čtverečných, může být v patře, může se rozprostírat nebo stát. A taky vonět. Vůně totiž mají tu vůněmoc polechtat paměť, vzbudit vzpomínky a rozehrát pocity. Není divu, že se reklamy na bytové vůně předhánějí, aby pro každý nos našly tu pravou, která omráčí hned za vchodovými dveřmi, a staneme se tak závislými na pravidelném, sotva slyšitelném poselství vanilkové, ostružinové nebo granátového jablka. V této poměrně pohodlné variantě – stačí vybranou kompozici strčit do zásuvky – se vám však lehce může stát, že budete doma vonět stejně jako u pedikérky, nebo u té protivné účetní z vaší firmy.

Mnohem pracnější je vytvořit si svou vlastní vůni domova. Musí být vstřícná, přívětivá, vítací, zklidňující, povzbudivá, když je třeba. Musí být také schopna, v případě nutnosti, zbavit se i nezvané návštěvy. Zkrátka místo třešňového koláče, který mi právě teď provoněl byt, na sporák postavíte hrnec se zelím nebo s květákem. A vaříte a vaříte, dokud se hosté s kolíčkem na nose neodporoučí.

Pro vůně, s kterými vám doma bude dobře, je nejlepší se vrátit do dětství. To mé vonělo medem, který mi babička mazala na chleba a nakrájela na kostičky. Měla trpělivost, jakou mají jen babičky a pochopení pro cestičky, které jsem z chleba stavěla směrem k puntíkatému hrnku s kakaem. Když jsem ho vypila, na dně byl malý obrázek. Z dětství si vybavuji si vůni sušených hub, bramboráků pečených na sádle, čerstvě vypraných záclon a lesa, který byl vidět z okna. Pocit pohodlnosti nás uklidňuje, že bude stačit představivost, ale kdež… sliny ne a ne naběhnout a zašedlé záclony v záhybech zaprášeně vyčítají. Pro vůně si musíme dojít, chopit se struhadla, namočit ruce do lavoru s vodou. Pokud však toužíte po okamžitém povzbuzení vůní vskutku originální, která vám rychlostí blesku provoní domov a navodí atmosféru přívětivosti, uvařte si dobrou kávu a můžete si v klidu rozmyslet, co dobrého k ní.

Co voní u vás doma, milé čtenářky?

Reklama