Podle místopřecedy KDU-ČSL Davida Macka mají mít rodiče právo volit ve volbách nejen za sebe, ale i za své děti. Hlasy dětí by si přitom rozdělovali mezi sebe - takže například rodina s dvěma dětmi by měla čtyři hlasy - dva pro matku a dva pro otce. Jak by se dělily hlasy lichých dětí, pan Macek neuvedl.

Zákon, s jehož návrhem už kdysi vystoupil jeho stranický kolega Tomáš Kvapil, prý lidovecký místopředseda rozhodně nenavrhuje kvůli tomu, že rodiny voličů KDU-ČSL mají v průměru více dětí než rodiny voličů jiných stran.
"Měli bychom dát rodinám, které vychovávají děti, větší politický vliv. I vzhledem k tomu, že naše společnost stárne, je to důležité," tvrdí Macek.

ČSSD zase uvažuje o snížení hranice volebního práva z 18 na 16 let. Mladí lidé prý totiž dříve dospívají. A nebo jsou snáze manipulovatelní, mohlo by napadnout někoho nepřejícího straně úspěch.

Jenom ODS nepřichází s žádnými návrhy. "Volit má člověk, který je plnoletý. A když se začne diskutovat o volebním právu pro děti, tak by se mohli ozvat lidé, kteří platí vyšší daně, aby jejich hlas vážil víc," upozornil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil na některá úskalí volebních reforem.

S využitím informací z MF DNES; více zde.

Co si o navržené změně volebního systému myslíte Vy, ženy-in? Kam by směřoval náš stát, kdyby měl počet dětí vliv na množství hlasů ve volbách? A jste pro snížení hranice volebního práva? Nebo byste ji naopak zvýšila?

Reklama