Našim aktuálním tématem je imunita, jak u dospělých, tak u dětí. Pokud máte malé děti, jistě víte, jak je v období chřipek a nachlazení důležité ji u dětí posilovat. Proto jsme se obrátili s několika otázkami na MUDr. Karla Metyše. Přinášíme vám zajímavý rozhovor.

Čím se oslabuje dětská imunita?
Dětská imunita se nejvíce oslabuje častými opakovanými infekcemi, kdy dítě během sezóny onemocní 3x a více. Je proto důležité, aby chodilo správně oblečené, předchozí nemoc správně zaléčilo a doléčilo. Imunitě dítěte neprospívá často zbytečné předepisování antibiotik. To brání někdy přirozenému vytvoření obranných protilátek na různé viry a podněty, s kterými se dítě během svého růstu setkává a potřebuje setkávat. Samozřejmě je u dítěte i důležitá vyvážená strava s dostatkem ovoce a zeleniny, případě posílení imunity vhodnými doplňky stravy.

imunita

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Jaká preventivní opatření mohou rodiče udělat, aby dítě bylo méně náchylnější k běžným onemocněním typu viróza, chřipka, kašel, nachlazení...?
Nevyžadovat od pediatra předepsat antibiotika za každou cenu při každém objevení se příznaků nachlazení dýchacích cest. Rýma, kašel, zvýšená teplota. Z 80-90 % jsou na vině viry, na které antibiotika nezabírají. Zde pomůže pouze léčba příznaků, která spočívá v klidovém režimu na lůžku, podání léků proti horečce a bolesti, případně kombinace různých volně prodejných přípravků na dráždivý a suchý nebo produktivní kašel a proti horečce. Zvýšený přívod vitamínu C a dalších vitamínů a minerálů v podobě různých multivitaminových přípravků pro děti.

Co když jde z „nemoc do nemoci“? Zejména v zimě. Má vliv na oslabení imunity i časté předepisování antibiotik?
Časté (a zbytečné) předepisování antibiotik hlavně u dětí může mít za následek to, že při setkání s jakýmkoli infektem nedochází k dostatečnému rozvinutí obranné imunitní reakce. Antibiotika tak zabraňují v mnoha případech tomu, že tělo se nedokáže bránit vlastní cestou, vytvářet si vlastní obranyschopnost a svou imunitu tak vlastně potírá. Užívání antibiotik je proto potřeba vždy pečlivě zvážit u každého jednotlivého dětského pacienta. Závisí na tom, jak dlouho potíže přetrvávají, zdali se zhoršují, jak často bývá dětský pacient nemocný, zdali se jedná o opakovanou infekci během krátké doby. Celospolečenským problémem nadbytečného předepisování antibiotik je zvyšující se odolnost baktérií na ně samotné. Vinou toho pak tyto léky nezafungují ve chvíli, kdy to potřebujeme a jejich podání má smysl.

Je dostačující, když má dítě přísun ovoce a zeleniny nebo by bylo lepší organismus ještě posílit větší dávkou vitamínů - například v doplňcích stravy?
Ano, u dětí, hlavně v průběhu období se zvýšeným výskytem infekcí dýchacích cest říjen-únor, je vhodné posílit fungování imunitního systému i vyšším příjmem vitamínu C nebo kombinací vitamínů v podobě různých multivitaminových přípravků.

Hodně diskutovaný je význam Hlívy ústřičné pro podporu imunity, co si o tom myslíte?
Hlíva ústřičná obsahuje kromě některých vitamínů (C, D, E, K) také látky zvané beta-glukany, která sami o sobě dokáží stimulovat imunitní systém. Pro děti jsou vhodnější přípravky s hlívou v podobě různých sirupů nebo pastilek s příchutěmi, které budou pro ně daleko lákavější než tablety pro dospělé bez chuti. Navíc tyto formy se kombinují s dalšími bylinami pro posílení imunity, jako je například rakytník.

Jaké jiné složky jsou ještě významné pro posílení obranyschopnosti u dítěte?
Uplatňují se například tzv. bakteriální lyzáty, které se mohou v pevné tabletové formě podávat u dětí od 3 let, nebo už od 6 měsíců ve formě sáčků. Jedná se o částice inaktivovaných bakterií, které patří k nejčastějším původcům infekcí dýchacích cest. Ty nám neškodí, naopak dokážou stimulovat náš imunitní systém, který se pak vypořádá s různými škodlivými mikroorganismy daleko snadněji. Je prokázáno, že preventivní podávání těchto lyzátů ještě před sezónou sníží častost užívání antibiotik, počet dnů v nemoci a dokonce počet opakovaných infekcí dýchacích cest během sezóny.

Za odpovědi na otázky děkujeme