nem.jpg

Čím se liší omikron od delty?
V listopadu loňského roku byl poprvé odhalen nový druh koronaviru, který dostal název omicron. Za dva měsíce, kdy se tato varianta nemoci covid-19 stihla rozšířit do celého světa, se odborníkům podařilo rozklíčovat, v čem se liší od delty, jež byla dominantní doposud.

Zásadní rozdíly jsou tři:

 • Inkubační doba - ta se v případě omikronu odhaduje pouze na 3 dny, u předchozích variant to bylo 5 dní.
 • Infekčnost - omikron je oproti deltě asi 3x nakažlivější.
 • Příznaky - zdá se, že omikron má mírnější příznaky, neboť se na rozdíl od alfy, bety, gamy a delty nepřesouvá do dolních cest dýchacích, ale zpravidla zůstává pouze v nosohltanu.

Jak poznat omikron?
Mezi typické symptomy provázející covid-19 patří silná únava, bolesti svalů, kloubů a hlavy, vysoká teplota, kašel a také ztráta čichu a chuti. Oslabení těchto dvou smyslů ale v případě omikronu obvykle chybí, za to se přidává:

 • bolest a škrábání v krku,
 • rýma,
 • šedě zbarvené rty, nehty a pokožka (z důvodu nedostatečného okysličení),
 • u dětí se někdy objevuje i vyrážka.

Podle příznaků si sice můžeme myslet, že máme omikron, jedinou možností, jak to ale zjistit doopravdy, je laboratorní PCR test.

Je možné onemocnět současně omikronem a deltou?
Teoreticky ano. Odborníci se ale shodují na tom, že to není příliš pravděpodobné. Omikron se totiž množí mnohem rychleji než delta a snadněji vstupuje i do lidských buněk, tudíž v těle záhy převládne. Podobným způsobem vytlačila varianta delta své předchůdce.

Jak léčit omikron?
Vzhledem k tomu, že omikron je stejně jako ostatní varianty covidu virového původu, domácí léčba se zaměřuje na tlumení průvodních jevů:

 • Absolutním základem léčby je vydatný odpočinek.
 • Od horečky a bolesti uleví například léky na bázi kyseliny acetylsalicylové, kterou známe v podobě českého Acylpyrinu. Ten je určený pouze pro dospělé a lze ho užívat ve formě klasických tablet nebo v šumivé podobě či s přidaným vitamínem C pro urychlení regenerace organismu.
 • Speciálně v případě omikronu jsou vhodné i kapky do nosu nebo jiné přípravky na mírnění projevů rýmy.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?
Stále platí, že nemoc covid-19 může být ve všech svých variantách nevyzpytatelná a pokud člověk patří do některé z rizikových skupin, jako jsou například diabetici, onkologičtí pacienti či lidé s kardiovaskulárními potížemi, platí to dvojnásob. Pokud tedy na sobě pozorujete náhlé zhoršení zdravotního stavu, intenzivní potíže s dýcháním, zrakem, sluchem či rovnováhou, selhávání paměti nebo se dostavují mdloby, je na místě bezodkladně vyhledat lékařskou pomoc.

Omikron a vládní nařízení
V souvislosti s variantou omikron nastávají změny ve vládních nařízeních. Od pondělí 17.1. platí:

 • Do karantény jde bez výjimek každý, kdo byl v kontaktu s nakaženou osobou, tedy i očkovaní a lidé po prodělané nemoci.
 • Délka karantény ale bude jen 5 dní s tím, že dalších pět dní by měl člověk důsledně používat respirátor FFP2 při veškerých sociálních kontaktech.
 • Zkrácena byla i izolace po pozitivním PCR testu. Tu může ukončit ošetřující lékař také po pěti dnech, ovšem s podmínkou, že poslední dva po sobě jdoucí dny nakažený nevykazoval žádné příznaky nemoci.

Detailní informace o vládních nařízeních naleznete zde.