Optimální strava pro kojence je mateřské mléko. Avšak i přes tu největší snahu se může stát, že kojení skončí. Co dále? Jde o to najít tu nejlepší náhradu. Mléko totiž znamená mnohem více než samotné živiny.

S prvními doušky kolostra a mateřského mléka se do zažívacího traktu dítěte dostávají bakterie. Je důležité, aby se do střeva dostaly ty správné bakteriální kmeny (především laktobacily a bifidobakterie), které se označují jako probiotika.

Proč jsou probiotika tak důležitá?

miminkoProbiotické bakterie mají v těle několik úkolů. Jejich přítomnost ve střevě brání uchycení a pomnožení jiných mikroorganismů, které vyvolávají choroby – například průjmová onemocnění. To však není jedinou rolí probiotik. Umějí také šetrně trénovat imunitní systém tak, aby reagoval správně a přiměřeně na škodliviny. Nejsou-li v mléce „hodné“ bakterie, pak se imunitní systém nenaučí bojovat s infekcí, a to nejen střevní, ale i s bakteriemi a viry, které vyvolávají onemocnění dýchacích cest.

Netrénovaný imunitní systém může mít potíže i s rozeznáváním „cizích“ a „vlastních“ buněk a může se stát, že zareaguje na nesprávný podnět: může dojít k tzv. autoimunitní reakci v případě, že imunitní systém zaútočí na buňky vlastního těla. Další ukázkou nesprávné imunitní reakce je třeba alergie, kdy imunitní systém zareaguje nepřiměřeně na neškodný a běžný antigen (podnět).

Čím se živí probiotické bakterie? Prebiotiky!

K tomu, aby se hodným probiotickým bakteriím ve střevech dobře dařilo, potřebují svůj speciální zdroj energie, své živiny. Probiotické bakterie však nespotřebovávají lidskou potravu, ale živí se nevstřebatelnými „zbytky“ – určitým druhem (prebiotické) vlákniny, kterou svými enzymy štěpí. Získávají tím energii a rozštěpením prebiotických sloučenin (chemicky to jsou oligosacharidy, například galaktooligosacharidy, GOS) vznikají navíc látky, které lidské tělo potřebuje.

Probiotické přípravky mají vyšší účinnost, podávají-li se zároveň s prebiotiky.Probiotické bakterie za podpory prebiotik lépe procházejí žaludkem a horním úsekem tenkého střeva, lépe se „zabydlí“ v místě svého působení, mají „větší sílu“ pozitivně ovlivnit funkci imunitního systému. Kombinovaným přípravkům se někdy říká synbiotika. V současnosti víme, že mateřské mléko, tedy optimální výživa novorozenců a kojenců má všechny vlastnosti synbiotika.

Existují vědecké práce, které prokazují, že synbiotika (směs probiotik a prebiotik) nejen snižují riziko infekčních průjmů, ale současně díky pozitivnímu vlivu na imunitní systém snižují četnost infekce dýchacích cest (zánětů nosohltanu a průdušek) u malých dětí.

HiPP 2 BIO Combiotic® – pro zdravý vývoj

Na základě nejnovějších poznatků z výzkumu mateřského mléka vyvinuli vědci z oddělení pro vývoj dětské výživy společnosti HiPP novou generaci mléčné kojenecké výživy – HiPP 2 BIO Combiotic®, která je určena pro zvláštní výživu dětí.

HiPP 2 BIO Combiotic® s unikátní kombinací:Hipp

  • Prebiotická vláknina (GOS*) podle vzoru mateřského mléka. Tato prebiotická vláknina podporuje zdravou střevní mikroflóru. *galaktooligosacharidy získané z laktózy
  • Přírodní kultury mléčného kvašení, které se přirozeně vyskytují v mateřském mléce. Mateřské mléko obsahuje velké množství probiotických kultur, které mohou být individuálně rozdílné.
  • Omega-3: esenciální omega-3-mastné kyseliny, které jsou obzvláště důležité, protože jsou potřeba pro rozvoj mozku a nervových buněk a tím pro zdravý růst Vašeho dítěte, ale organizmus si je neumí sám vytvořit.
  • V BIO kvalitě: Jsme přesvědčeni o správnosti používání přísně kontrolovaných biologických přísad. Při výběru surovin samozřejmě dodržujeme přísná legislativní nařízení pro mléčnou kojeneckou výživu, dokonce kontrolujeme ještě přísněji, než je předepsáno zákonem. Více než 600 kontrol u každé výrobní šarže zajišťuje co největší bezpečnost pro Vaše dítě.

Pečeť BIO kvality garantuje nejvyšší kvalitu a převyšuje požadavky kladené EU na BIO produkty.

Důležité upozornění: Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy kojenců. Kojenecká výživa by měla být používána na doporučení lékaře. Způsob použití a další informace na obalech a webových stránkách. Pokračovací mléčná kojenecká výživa. Potravina pro zvláštní výživu. Od ukončeného 6. měsíce.

Více na www.hipp.cz

Reklama