Je jen malé množství lidí, kteří vám o své profesi řeknou: „Já jsem to chtěl/a dělat od dětství.“  Co si o někom takovém pomyslíte? Je to vytrvalý šťastlivec, který si dokázal splnit dětský sen, nebo je to chudák bez fantazie a odvahy vyzkoušet něco jiného?

Před lety u našeho domu zasahovala skupina chlápků, pro něž jsme měli poněkud tajuplné označení – VIP. Ti chlápci jezdili skutečně honosným VIP vozem, na kterém se skvěl nápis „HOVNOCUC“. Musela jsem je za tuhle práci vážně politovat.  „Jó, slečno, já chtěl být doktorem práv… a jak jsem dopadl,“ ozvalo se od velké hadice, která se zrovna spouštěla do žumpy. Dodnes nevím, jak se tahle profese vlastně nazývá. Při současném trendu pojmenovávat pracovní pozice anglicky, snad aby přibraly na důležitosti, by to klidně mohl být septic manager.

V hlavě se mi pak vynořila celá řada otázek. Kam se poděla jeho původní ctižádostivost? Kam zmizel ten dětský sen? Co se asi přihodilo tomu člověku, že z právníka slevil na ehm… septic managera? Potkat někoho takového dnes, zpovídala bych ho. Ale teď máme jen domněnky a fůru nezodpovězených otázek.

Jistě mi dáte za pravdu, že některé dětské představy o budoucím povolání nás dospělé občas trochu zaskočí. Pro příklad nemusíme chodit daleko. Ale o tom si povíme ve čtvrtek. Dnes je tu prostor pro vás.

Zkuste si teď vzpomenout, čím jste v dětství chtěli být, jak se vaše představa o budoucím povolání postupem času měnila a jak dalece se podobá dnešní realitě. Napadlo vás někdy, že budete dělat to, co děláte nyní? Napište nám svůj příběh do diskuze.

Reklama