Dobré ráno,
tak tedy vysvědčení. To už je docela dávno, kdy jsem ho dostala naposledy. Jelikož jsme se se sestrou poměrně dobře učily, tak se u nás bralo dobré vysvědčení jako samozřejmost. Buď přišla slovní pochvala, nebo potom v pozdějších letech na středních školách pár výchovných rad a šlo se někam na velký zmrzlinový pohár. Byla to chvíle, kterou jsme měli jako rodina jen a jen pro sebe a nenechali jsme si ji ujít. V podstatě bychom asi šli, i kdyby se na tom bílém listu papíru se státním znakem na nás „smály" od shora dolů samé koule". Prostě to bylo oslava zakončeného školního roku, že jsme vše přežili bez velké újmy na těle i duši.

Jiné to bylo u babiček. Tam jsme se musely jet předvést. Takže druhý den jsme se znovu nastrojily do šatů, vysvědčení narvaly zpět do desek a jely. Vysvědčení bylo řádně prostudováno a finančně ohodnoceno. Myslím si, že jsme každá dostaly na 1. stupni 50,- a na druhém 100,- Kčs! na prázdninové radovánky. Ale těch řečí kolem, když vysvědčení neodpovídalo představám. Hned jsme slyšely, že u sousedů to měli tak a u jiné tety zase onak. Dnes už se tomu jen usmívám, ale ty chvíle, věřte mi, byly docela krušné. Byly jsme rády, když jsme jely zase domů. To bylo u jedné babičky.

U druhé si vzal na starost vysvědčení děda. To bylo mnohem zábavnější. Za samé jedničky jsme dostaly naoko" vynadáno, že je nudné, a čím horší známka, tím větší počet korunek. Pak se to sice vždycky nějak přepočítalo a zaokrouhlilo, takže nás všech šest vnoučat (my jsme byly se sestrou dvě a teta měla děti čtyři) dostalo penízků stejně, ale ta zábava u kontroly a porovnávání byla za všechny peníze. Pak jsme veškerou finanční odměnu projeli všichni na pouťových atrakcích a moc si všechno užili a dědu pumpli" ještě od další důchod.
Takže já si vlastně vysvědčení užívala a doufám, že až do toho věku dorostou mé děti, tak jim tyhle životní etapy neznechutím strachem a zbytečnými obavami. Vždyť vlastně o nic nejde.
 
Přeji krásný den a nebuďte na své děti moc přísní.
 
Julie75
Milá Julie, díky za milou vzpomínku. Není to zvláštní, že dědové většinou mají větší smysl pro humor a víc rošťačí" než přísné a vážné babičky? U nás to bylo taky tak.

Pište dál na redakce@zena-in.cz!