Jak jsme vám slíbili minule v článku Ucpané slzné kanálky – velké trápení, přesto se dá řešit rychle a efektivně, pozvali jsme si dnes k nám do redakce paní doktorku Evu Jerhotovou, která spolu s dalšími specialisty z dětského očního centra Kukátko pomáhá dětem s očními problémy od nejútlejšího věku.

jerhot

Paní doktorko, na žena-in.cz jsme se nedávno zabývali problematikou ucpaných slzných kanálků u miminek. Můžete našim čtenářkám říct, jak poznají, že se jedná o ucpané slzné kanálky? Existuje nějaký jasný příznak, který bychom neměli ignorovat?
Jasným příznakem jsou opakované zánětlivé projevy na jednom nebo obou očích, tedy hlenovitá nebo hleno-hnisavá sekrece, později i zřetelné slzení – přetékání slz přes okraj víčka. Málokdy se problém objevuje později než bezprostředně po porodu, a na rozdíl od prostého zánětu, nereaguje na léčbu okamžitým vymizením, ale naopak se opakuje.

Jak dlouhou dobu tedy čekat, jestli se vše nevyřeší samo? Kolik času tomu máme dát, než se obrátíme na lékaře či očního specialistu?
Poradit se s pediatrem, potažmo dětským oftalmologem, je nejvhodnější co nejdříve. I u pediatra lze dostat základní instruktáž, jak oči ošetřovat, tedy čistit a provádět velmi důležitou konzervativní součást léčby, kterou je hydrostatická masáž slzného vaku. Do 2 měsíců věku kojence je tento konzervativní postup nejvhodnější a často dostačující, na správné provádění masáže se můžete podívat na webových stránkách Dětského očního centra Kukátko www.detskeoci.cz.

Kam se obrátit, když tato masáž nepomůže? Musíme vše řešit přes dětského lékaře, nebo je možné se obrátit rovnou na nějakého specialistu?  A v jakém věku dítěte je tedy nejlepší začít tento problém řešit?
Pokud problémy přes výše uvedená opatření přetrvávají, je třeba navštívit odborného dětského oftalmologa. Ten indikuje radikálnější léčbu, nejprve antibiotickými kapkami a v neposlední řadě průplach a sondáž odvodných slzných cest.

Nejvhodnější věk k provádění sondáže je mezi 2. a 4. měsícem věku. Miminko by mělo být nalačno, aspoň 2 hodiny po posledním krmení.

Jak konkrétně probíhá průplach slzovodu a sondáž slzných cest u dětí?
Provádí se při lokálním znecitlivění kapičkami, takže zákrok není bolestivý, ale pro miminko je celá záležitost nepříjemná tím, že je nutno ho zcela znehybnit, zpravidla zabalením těla i rukou do deky. Rozšíření vchodu odvodných slzných cest a zavedení tenounké sondy do slzovodu je záležitostí několika minut, končí ověřením průchodnosti tekutinou, která se ze slzovodu dostane do nosu.

Maminky bude určitě také zajímat, jestli zákrok miminko nebolí, jak ho snáší a jestli mohou být při vyšetření, případně i při zákroku přítomny?
Miminka během zákroku pláčou, ale ze zkušenosti (i osobní) víme, že průplach slzných cest skutečně není bolestivý. My provádíme zákrok bez přítomnosti maminek, pomáhá nám proškolená dětská sestra a miminko dáme mamince bezprostředně po zákroku, aby se cítilo co nejlépe.

V dětském očním centru Kukátko se kromě ucpaných slzovodů zabýváte určitě i dalšími problémy. Můžete nám v rychlosti říct kterými a zda je u vás také léčíte?
Specializujeme se na péči o děti s očními vadami, zejména v předškolním věku – od diagnostiky po následnou léčbu šilhání a tupozrakosti. V nadstandardním prostředí zde děti také mohou absolvovat ortopticko-pleoptická cvičení doporučená na jiném pracovišti.

Co by se mohlo stát, pokud bychom ucpaný kanálek nebo jinou oční nemoc u dítěte neřešili?
Asi nejvíc bych se bála nutnosti slzné cesty rekonstruovat chirurgicky, v celkové narkóze.

Chcete na závěr něco vzkázat rodičům, kteří mají podezření na nějakou oční vadu nebo ucpání slzných kanálků?
Lépe přijít zbytečně než pozdě. :-)

Více na: www.detskeoci.cz

Reklama