Ohýnku hoř, plotýnko vař, říkávala moje babička, když přikládala polínka do krásného kachlového sporáku s pecí. Na ní jsme my děti s oblibou sedávaly a jako z vyhlídky pozorovaly cvrkot „dole“ v kuchyni. To vám byla paráda. Za sychravých podzimních dní nebo v zimě jsme tam chroupaly suché rohlíky, žvýkaly křížaly nebo loupaly ořechy, které tam babička sušila. Stále cítím tu směs vůni babiččiny pece a je mi líto, že už si na ni nikdy nevylezu.
Nedávno jsem byla na návštěvě v jedné chalupě, kde měli nádhernou temně zelenou kachlovou pec. Na ní prošívanou deku, na které se rozvaloval velký černý kocour. Prostě idylka jako za starých časů. Ti lidé tam bydlí celoročně, mají moderní domácnost s etážovým topením, a kamny si v těchto mrazech topí denně. „Je to úplně jiné teplo než z radiátorů, takové sametové, všeobjímající,“ rozplývala se paní domu a já jí musela dát za pravdu.
Vzpomněla jsem si na svůj supermoderní plynový kotel v pražském bytě a věčný souboj s termostatem. Bydlím v podkroví s velkými okny a stále mám pocit, že je tam zima. Už se „těším“, jaké mi bude horko, až přijde vyúčtování plynu.
Stoupající ceny elektřiny a plynu ženou mnohé domácnosti zpátky ke starému způsobu vytápění. Kde to jde, topí se dřevem, uhlím, ale bohužel i vším možným, pet lahve nacpané pilinami nevyjímaje.
Ať žije ekologie.
Čím topíte doma vy? Jste odkázáni na ústřední topení? Máte doma kotel na dřevo, uhlí, nebo plyn? Užíváte si romantiku u krbu? Pořídili jste si solární panely?
Nový komentář
Komentáře
Dobrý den, máme doma klasický kotel na tuhá paliva s nějakým regulátorem spalin, tomu moc nerozumím. A pak přes směšovač vody máme udělané efektivní míchání studeného a teplého okruhu a pak tu přebytkovou teplou vodu pouštíme do terciálního okruhu, kterým dotápíme bazén, který máme doma. :) Ale je pravda, že je to už takové sofistikovanější řešení.
My hlavně krbem a potom plynem. Ono ale hlavní je mít dům pořádně zateplený. Já jsme s manželem sehnala v Praze levně možnost půjčit si lešení od firmy https://www.leseni.cz/ a zateplení se nám podařilo udělat levně svépomocí.
No, vzhledem k tomu, že máme rodinný domek, tak máme vlastní zdroj tepla, v našem případě teď nově tepelné čerpadlo. Je mi ovšem jasné, že ne každý to tak má. Mám například kamarádku, která bydlí v bytě a ta má prý dálkové vytápění. Co jsme se tak před nějakou dobou bavily o možných výhodách a nevýhodách, tak v jejím případě ty výhody spíše převládají.
My máme doma kachlová kamna a topíme klasicky dřevem. Jednou za rok někdy na začátek podzimu si objednáme něco okolo 3 kubíků dřeva abychom mohli topit po celou zimu a netrápit se tím že to pak nemáme kde brát. Žít totiž v domácnosti a mít tam zimu nechce nikdo z nás.
Když jsem potřebovala kompletně předělat radiátory v domě v Karlových Varech, tak jsem z toho měla celkem obavu. Ta byla však úplně zbytečná. Našla jsem totiž šikovného instalatéra u https://instalaterkarlovyvary.cz/topenarske-prace/ a vše šlo jednoduše a rychle jako po másle. Domluvila jsem se na rychlé realizaci i na perfektní ceně.
My topíme jen krbovou vložkou. Máme postavenou dřevostavbu, kde za dřevo protopíme max do deseti tisíc za celou zimu. Objednáváme si již nachystané a naštípané palivové dřevo od https://www.lesysvarc.cz/palivove-drevo/
Jakou zkušenost máte s topení v podlaze? Je hodné ho mít v celém domě nebo se to dá udělat třeba jen v koupelně?
Máte doma teplené čerpadlo? Dokázalo vám to snížit učet za energie?
Dlouho jsem přemýšlel, jak vyřešit vytápění v novém domě. Rozhodnul jsem se nakonec pro nástěnný kotel na plyn i se zásobníkem. Hledal jsem někoho, kdo by to udělal za dobrou cenu a našel jsem firmu, která mi v Chotěboři kotel nainstalovala rychle a kvalitně https://tepserviscerny.cz/montaz-plynovych-kotlu/ Jezdí i na servis a dělají revize, takže se o to starají komplet.
Topíme v pasivním domě jen krbovou vložkou. Každou zimu si necháme na zahradě složit palety brikety z buku http://www.autodopravakralic.eu/palivove-drevo-a-brikety/ , které mají obrovskou výhřevnost a topení nás vychází hodně levně na celou zimu
My doma topíme v krbových kamnech a jsem ráda, že jsme si je vybrali. Sice kolem kamen musíme celoročně chodit, ale to mi nevadí. Na jaře manžel kamna vyčistí, objednáme si kominíka na vyčištění komínu, v létě chystáme dřevo a v zimě přikládáme do kamen. To všechno nám ale za tu pohodu u kamen stojí :-) .
Hodně přemýšlím, že bych v domě, který právě stavíme topil pomocí krbové vložky. Vytápíte někdo tak dům?
My doma také dříve topili dřevem. Nedávno jsme ale přešli na mnohem ekologičtější a úspornější variantu. Jedná se o topné pelety, dají se sehnat třeba tady: https://www.pelety-premium.cz/topne-pelety-2/ Dá se díky nim na topení i dost ušetřit. :)
To my doma dlouhá léta topili dřevem. Nedávno jsme ale přešli na plynový kotel a je to mnohem lepší. Teplotu doma máme ovládanou pomocí ekvitermní regulace, takže opravdu není na co si stěžovat.
Vlastníme teplovodní krbovou vložku. Je to naše hlavní jediné topení.
Topíme dřevem a oblíbili jsme si vloni v zimě slunečnicové brikety, tak také těma. Jsou mnohem lepší, než brikety dřevěné. Vydrží hořet a žhnout ještě déle. Výhřevnost super.
Nejlepší jsou solární kolektory na ohřev vody, které fungují na jednoduchém principu. Navíc jsou levnější než klasické fotovoltaické články. http://www.fotovoltaika-panely.com/solarni-panely/ Dá se ušetřit i 50 % na ohřevu vody.
doma topíme v krbu i plynovým topením
My máme dálkové topení a máme měřáky.Taky jsme zateplovali dům, tak jsem zvědavá kolik budeme platit.Ale syn si koupil nový kotel za 250.000Kč. ekologický na peletky, za ty zaplatil na podzim 30.000Kč,- a do jara asi nevydrží, takže budou muset přikoupit.To má za to že je ve Straně Zelených.Kdyby topil uhlím ,tak měl levnější kotel a uhlí za 12.000Kč. na celou zimu.
Pro ty, co si stěžují na zaplacené teplo v domě, kde se to rozpočítává na "všechny". Rozúčtování se řídí vyhláškou č.372/2001 Sb. Zjednodušeně:
Varianta nemáte měřáky - rozúčtování dle čtverečních metrů. Vezme se spotřeba tepla na fakturačním měření na vstupu do domu (obvykle společné na celý dům, málokdy na vchod) a to se rozpočítá dle vytápěné plochy bytů (která je rozdílné od celkové plochy bytu). Tím se vlastně rozúčtují i společné prostory. Nikdy se to neúčtuje podle lidí v bytě.
Varianta - máte měřáky. 40% nebo 50% tepla na fakturačním měřáku domu se rozúčtují podle čtverečních metrů (ty procenta určuje vlastník nebo společenství vlastníků) - tomu se říká základní složka. Ten zbytek se rozúčtuje podle poměrového měření na ventilech, topeních či dle jiných měřáků - odpařovacích, digitálních atd atd. - tomu se říká spotřební složka. A pak přijde ten problém. Když se takto vypočítá spotřeba každému bytu z těchto dvou výpočtů, dojde ke korekci dle metodického pokynu MMR čj. 28203/2003 -71 a již zmíněné vyhlášky dle paragrafu 4, odst. 4. Vypočítá se průměrná spotřeba celého domu na 1 m2 vytápěné plochy. Kdo protopil méně jak 60% průměru tepla na 1 m2, tomu se to dopočítá na těch 60% průměru. Kdo protopil více jak 140% průměru, tomu se to sníží na těch 140%. Tím vznikne vždy nějaký rozdíl pěněz, protože lidí co topí hodně nad 140% ho vlasně nezaplatí, no a tento rozdíl peněz se rozúčtuje mezi všechny ostatní, kteří topili pod 140% průměru.
Z čehož plyne, kdo se tu chlubí jak netopí a tím neplatí je na omylu, vždy zaplatí základní složku dle plochy bytu a minimálně 60% dle poměrového měřidla, i kdyby měl na poměrovém měřidlu spotřebu 0 (nula). Kdo topí hodně, zaplatí vždy maximálně 140% průměru na 1m2. Zbytek za něj zaplatí ostatní nájemníci.
Varianta - vlastníci či SVJ se domluví a celé vyúčtování provedou jen podle poměrových měřáků. Nevýhoda - lidi v krajních či horních bytech zaplatí i za teplo, které od nich odchází do okolí ve větší míře než ze středních bytů. Další problém je, že lidi kteří netopí a nechají se vytápět sousedy, za odebrané teplo v této variantě neplatí. A má to své úskalí - s tímto musí souhlasit naprosto všichni, nejen vlastníci - ale i ti, co mají byt pronajatý. Takže jeden člověk tuto variantu zablokuje.