Méně je někdy více a to platí i v oblastech života, kde byste to čekali možná nejméně. Čím nižšího věku se dožijete, tím více budete mít vnoučat, informoval o tom vědecký magazín Science World. Otázkou je, zda je vůbec budete moci všechny poznat.

Profesorka Lorena Madrigalová z University of South Florida v Tampě a její spolupracovníci při procházení demografických a genealogických dat za léta 1500 - 1950 objevili zajímavou souvislost. Ženy, které zemřely před dosažením 50 let věku, měly v průměru 7 dětí. Zatímco u těch, které se dožily více než 80 let, byl tento počet 8,3. Jenže děti nenarodily ženám starším padesáti let. Počet dětí tedy nezávisí na věku, ale naopak. Dožitý věk nejspíš ovlivňuje počet dětí, respektive životní úroveň (mohli si více dětí dovolit)

Ještě překvapivější je ovšem fakt, že u počtu vnoučat je poměr zcela opačný: 8,9 versus 5,75. Jakoby přítomnost ženy snižovala plodnost jejích vlastních dětí. Autorka studie tvrdí, že na jednu stranu delší věk matky samozřejmě umožňoval lepší péči o potomky a zvyšoval jejich šanci dožít se dospělosti, od určité chvíle však stará žena možná naopak spotřebovávala zdroje, které by se jinak daly použít pro vnoučata.

V minulosti nebylo výjimkou, že se v některých kulturách právě z posledního uvedeného důvodu se staří lidé zabíjeli nebo obětovali. Což ovšem neznamená, že by zabití vlastní tchyně dokázalo vyléčit neplodnost :)

Reklama