5da86658826cdobrazek.png
Studie chce upozornit na to, že děti nemají dostatek vitaminů a živin, a kvůli tomu se nemohou vyvíjet tak, jak by měly. Tento fenomén se nazývá „netušený hlad“, protože děti obvykle nemají pocit hladu, jejich žaludky jsou zaplněné nevýživnou hmotou. Nadváhou trpí podle průzkumu 40 milionu dětí, podvýživou 50 milionů, tvrdí OSN.

„Mnohé země se domnívaly, že špatná výživa se pro ně stala jedním z problémů minulosti, ale zjišťují, že se stravováním svých dětí mají opět velký problém,“ řekl agentuře AFP vedoucí výživového programu UNICEF Victor Aguayo.

Děti mohou být vážně nemocné

Dětem chybí především vitamín A a C, železo a jód. Kvůli nedostatku těchto živin se zpomaluje například růst. V jídelníčku by se měla objevit častěji zelenina, ovoce a živočišné výrobky. Tento problém se netýká rozhodně jen dětí v Africe, ale jde o problém globální. Například v Anglii se děti velmi špatně stravují a trpí obezitou. Podle UNICEF  je jejich jídelníček nastaven špatně už od prvního roku života. Takové stravovací návyky mohou poté vést k oslabení imunitního systému a posléze k vážným onemocněním.

Stop sladkostem

UNICEF nyní žádá například o zavedení daně na cukr či sladkosti nebo používání srozumitelných etiket na potravinářských produktech. Zároveň jsou také proti komercializaci potravin. V budoucnu bychom tedy v reklamách neměly dále vídat barevné tančící čokolády apod.

„Způsob, jakým chápeme špatnou výživu a jak na ni reagujeme, se musí změnit: Nejde jen o to, aby děti dostávaly dost najíst, jde především o to dát jim správnou stravu,“ zdůrazňuje generální ředitelka UNICEF Henrietta Foreová.