Onehdy jsem byla se známou na kafi. Nadávala na práci. Já jsem pouhá prostá žena z lidu, takže jsem se zeptala, proč si nenajde něco jinýho, když jí to tam tak nevyhovuje.
„Když voni všude chcou angličtinu a kdesi cosi..." vzdychá Adéla.
No, tak se zapiš do jazykovky a uč se, ne?"
Tobě se to řekne, víš, kolik stojí takovej kurz?"
No, slušnej tak pět tisíc za půl roku, to snad máš, ne?"
No, možná by se to dalo, ale já nemám čas se učit."
Proč?" snažila jsem se zlotřile Adélu navést k tomu, že když vynechá Rodinná pouta, může se zahrabat do pelechu s poučnou knígou.
No, to je furt nakoupit, uklidit, uvařit, jít cvičit, do divadla, občas někam s kamarádama, přece nebudu dřepět doma, když jsem mladá... tak kdy se mám učit?"
Přestaň koukat na Rodinná pouta?"
To je můj jedinej relax.... je to blbý, ale zábavný, a po dni, kdy furt dřeš jak barevná, se ještě učit..."
No... když se nechceš nic naučit, tak ti nezbyde, než v té tvé hrozné kanceláři shnít - ale pak si mně nestěžuj."
Adéla se urazila.
Když tobě se to kecá, tobě jde všecko samo, já na jazyky nemám talent a hodinu denně se teda fakt učit nebudu, co bych pak měla ze života?"
Lepší práci a lepší plat, třeba. Ale, jestli chceš, tak ti řeknu, v čem je tajemství toho, že mi jde všecko samo, jazyky obzvlášť."
Adéla zbystřila. Ty na to něco máš? Nějaký jako tabletky, aby člověk líp myslel?"
Ale houby," odtušila jsem zasmušile. Jenom se každej večer hodinu nebo dvě učím."
Adéla se na mě poněkud znejistěle podívala. Hele, nech si ty vtipy. To přece nejde, hodinu nebo dvě... dyť se z toho musí každej normální člověk zbláznit, navíc, když přijdu z klubu, tak jsem ráda, že trefím do postele..."

Usoudila jsem, že moje přesvědčovací schopnosti nejsou dokonalé, a chtěla jsem přejít k jinému tématu. Adéla mě ovšem předešla a začala si stěžovat, že kromě slušné práce nemůže najít ani slušnýho chlapa.
Jak jsem byla s Vladanem minulej pátek v klubu, tak tam osahával takovou silikonovou blondýnu, prasák. Tak jsem ho odkopla. Nechápu, kde se dá najít normální chlap, buď jsou to paka nebo čuňata. Tomáš taky byl milej, dokonce za mě vždycky platil a tak, ale blbej byl jako štoudev. Kdes proboha sebrala toho svýho blonďáčka?"
Na konferenci o chladnomilném rostlinstvu."
To mě musíš vzít na nějakou takovou akcičku, jestli jsou tam tak hezcí barmani. A seznam mě s ním, třeba má bráchu."
No klidně, až na to, že Juha není barman, ale botanik, a že ani on, ani jeho brácha neovládají tvé rodné nářečí, takže si fakt moc nepokecáte."
Botanik? To jako takovej ten magor, co leze do každýho pangejtu a vykřikuje nadšeně, že tam našel nějakej plevel?"
Ano, přesně jako já." Zašklebila jsem se. Adéla navzdory občasné myšlenkové mělčině byla dost dobrá baba a prochodily jsme spolu několik, tedy všechna česká pohoří a pár dalších v přilehlých zemích. Moje plazení se s makrem a juchání nad čímsi chlupatým a šedivým vcelku sdílela. Zvláště když mohla při další terénní akci oslňovat nějakého mého kolegu - jak tak botanici pořád někde pobíhají po kopcích, mají hezké nohy, a na ty Adéla ujíždí obzvlášť. Až na to, že pochybuju, že by nějaký botanik ujížděl na Adélu, podsekretářku v a. s. Potrubí.

No, botanici jsou fajn. Opálení a maj hezký nohy." No, neříkala jsem to? Adéla ovšem pokračovala ve filosofické úvaze zpátky do nehlubokých oblastí své mysli. Nechápu, proč každej maník, o kterýho zakopneš, je chytrej, hezkej nebo tak nějak k něčemu, a já narazím zásadně na takový chlípný pako jako je Vladan. Nebo ten barman, pamatuješ? Doma nehnul ani prstem, protože on pracuje do noci a ve dne se musí vyspat. Houby vyspat, zahýbal mi s tou kadeřnicí, z toho se potřeboval vychrápat."
Nó...." začala jsem váhavě." Pominu-li konferenci botaniků, tak se takovej chytrej chlap dá potkat třeba v kurzu něčeho v jazykové škole."
Adéla se poněkud hořce zašklebila, že jsem potvora a že snad nějaké jazykovce naháním zákazníky. A že stejně kecám a že jsem potvora první kategorie. To druhé jsem vcelku ochotně připustila a to první vyřešil Jarda, který zrovna vlezl do kavárny. Zamával na mě ode dveří a Adélu zaujal.
Kdo to je?"
Ále, kamarád z kurzu kreslení."
Ty vole." Adéla byla poněkud bez dechu. Já se snad přihlásím na vysokou školu. Jestli jsou tam jenom dva takoví chlapi jako ti, co znáš ty, tak to stojí za to."

Momentálně Adéla chodí se studentem litevštiny, který na našich botanickožvanivých výpravách skučí, že ho bolej nožičky, ale návrhy ostatních členů výpravy, jako že by počkal ve vsi v hospodě, hrdinně odmítá, Adéla kvůli němu začala číst poezii, zapsala se do té jazykovky a na kurz flamenca a najednou přišly i ty cíle. Takže zase jsou v tom chlapi.

Gentiana


Děkujeme za krásný a vtipný příspěvek :).

redakce@zena-in.cz

Reklama