Každoročně se už skoro stává pravidlem, že nás lékaři a hygienici varují: Letos je výskyt klíšťat skutečně rekordní! My však už známe různé způsoby, jak se v přírodě před jejich náporem chránit. Ale co bezbranná zvířata?
Mnozí majitelé domácích společníků by o klíštěcí sezoně, která už vypukla v plném proudu, mohli vyprávět. Stačí procházka parkem, výlet k vodě nebo do lesa. Člověk vyráží většinou plně připraven. Ať už mechanicky (vysoké boty, dlouhé rukávy), nebo chemicky (repelenty), či se v předstihu chrání očkováním. Pes či kočka takové možnosti nemají a z toulek přírodou se v těchto dnech vrací s desítkami cizopasníků zavrtaných v kožíšku. Mohou jim nějak vážně ublížit?
Společný nepřítel
Nejen lidé mohou „krvavý“ klíštěcí atak odstonat. Klíšťata jsou totiž přenašeči zejména zánětu mozkových blan – klíšťové encefalitidy (ročně u nás kolem 600 případů) či lymské boreliózy (ročně asi 3500 případů).
„Klíšťová encefalitida se zvířatům vyhýbá a byla u nich pozorována jen ojediněle,“ vysvětlil Ženě-in veterinář Jiří Filip. „I vůči borelióze jsou zvířata odolnější než my, přesto v poslední době přibývá její výskyt zejména u psů.“ Podle zvěrolékaře se onemocnění projevuje horečkami, záněty a bolestmi kloubů, které bez léčby mohou přerůst v trvalé poškození.
Borelióza může zvířecí organismus ovlivňovat i řadou nespecifických potíží, jejichž příčinu pak často objevujeme až v pokročilém stádiu. „Na rozdíl od lidí MŮŽETE (!) nechat svého psa či kočku proti borelióze očkovat,“ říká Filip.
I nám „jde o krk“
Největší riziko představují paraziti, které si zvíře donese domů, pro nás – majitele a společníky zvířat – protože jsme k oběma nemocem velmi náchylní. Proto ochranu před vnějšími parazity nepodceňujte!
Nabízejí se čtyři hlavní možnosti pomoci:
![]() a může členům domácnosti způsobit alergickou reakci. Pro kočky se nehodí, mohou za něj někde uvíznout a ublížit si. 2) Spreje (repelenty) – mají výhodu v aplikaci na celé tělo, na druhou stranu je ale třeba zvířeti po nastříkání nějakou dobu zabránit, aby se olizovalo a čistilo, je vhodné je oddělit od malých dětí. U větších psů je nástřik náročný na čas a trpělivost zvířete, pro kočky může způsobovat značný stres. 4) Pipety (např. Frontline) – si získávají největší oblibu. Jejich účinná látka se aplikuje na kůži mezi lopatky zvířete. Odtud se „sám“ rovnoměrně rozprostře po celém těle ošetřeného tvora. Tyto látky působí nejdéle (proti klíšťatům asi měsíc, proti blechám až tři měsíce) a odolávají i vodě. Pipetu lze získat v ordinaci u veterináře nebo v některých lékárnách. |
„Pokud se nějaké klíště přece jen přisaje na kůži zvířete, vždy dbejte na bezpečnou manipulaci při jeho vytahování,“ radí veterinář Jiří Filip. „Používejte rukavice a pinzetu nebo speciální kleštičky. Ránu po kousnutí cizopasníka potom zvířeti vydezinfikujte. Rozhodně nezkoušejte triky jako například zakapání přisátého klíštěte olejem. Pouhé vykroucení či vyviklání je nejbezpečnější!“
Vytahujete klíšťata svému zvířeti sama, nebo se roztočů štítíte a raději navštívíte veterinu? Máte nějakou zkušenost s repelenty a pipetami? Jaký je podle vás neschůdnější postup při ochraně proti klíšťatům?
Nový komentář
Komentáře
Ufff..těhle mršek se vážně BOJÍM!!!!
Ťapina: Mě v lékárně znají. Ví, že nebudu cnikdy nikomu zabíjet kočku. Sama bych si nějaou pořídila. Mám ten správný věk
To by bylo skvělé - očkování proti Boreliím. Určitě bych se nechala očkovat spíš než proti klíšťové encefalitidě. Znám jen 1 človíčka, který měl encefalitidu a asi 30, kteří měli boreliózu.
Partner je očkovaný proti encefalitidě, mě očkování čeká o víkendu
. Naše labradoří holčička je napuštěná, takže se ty svině hned nezakousnou a dají se vyčesat. Podle posledních zpráv by mělo být v průběhu příštího roku vyvinuto očkování proti borelióze, což uvítám všema deseti, protože to, co si zažila maminka, bych rozhodně nechtěla. A boreliové viry se nacházejí mj. na povrchu klíštěte, takže se tomu člověk neubrání ani když se klíště nezakousne, je to buď a nebo
máme pejska 7rok a kupujeme mu každý rok obojek od firmy bayer zelený sice stojí kolem 400kč,ale je jedinečný je na 7 měsíců na klíšťata i blechy.Teď nám chudák marodí 13.5 ho operovali měl 2 močové kameny a 5.6 jde na druhou operaci má močové kameny i v močáku,tak mu ho musí vyčistit cuháček náš
jako štěně měl náš psík hromadu klišťáků, které jsem ovšem odhalila až když byly napití a odlítávali- většinou kolem krku...mám cosi nachystané, tak mu to šplíchnu na krk (pipetu), difusil...
Tak s klíšťaty mám už zkušenost, bohužel. Máme doma asi ročního kocourka Mikyho a ten si párkrát nějaké to přisáté zvířátko domů přinesl. Ale já ho vždy vyškubnu a tady se dočítám, že to dělám špatně. Napravím to, ale doufám, že tuto akci už nebudu muset opakovat, protože jsem dala na rady odborníků a kocourkovi pořídila FRONTLINE-pipetu, aplikovala a zatím to funguje, vydržíme tak dva měsíce a pak akci zas opakujem. Sprejů se strašně moc bojí a koupelí taky.
Jinak pokud používáte sprej, nikdy nestříkejte přímo na kočku, protože pak budete potřebovat první pomoc. Lepší je nastříkat sprej na chomáč vaty a teprve tím kočku potřít mezi lopatkami.
Tak psa mám očkovanýho, máme klíšťata i na zahradě. Loni měl perfektní obojek vydržel od června do října a stál asi 400 Kč (přímo od veterináře). Teď jsme ve zvermexu koupili "jen" za 300 Kč - protože jinej neměli, má už ho měsíc a je úplně na h..no.
átéčko: I v pipetách. Bez receptu bys to neměla vyloudit. Ona se psí pipetou dá zabít kočka, takže by se to mělo prodávat adresně.
Na kočku jsme nejdřív zkoušeli sprej Frontline, ale to ji při aplikaci museli držet čtyři lidi, kočka vždycky dodrápala celou rodinu, utekla a dva dny nepřišla domů
, lepší jsou ty pipety, to snáší líp zvíře i rodina...
Používáme na psiska pipety (obvykle Frontline, ale i jiné) a fungují bez problémů, obvykle podstatně déle, než udává leták.
(Když jsme našli jednu z našich čubiček, vytahali jsme z ní 122 klíšťat! Byla chudák skoro vysátá k smrti. Seděli jsme nad ní se setřičkou na veterině skoro dvě hodiny a točily a točily a točily. Brrr.)
Ťapina: A je tohle i v pipetách? Mně ty obojky smrdí, já mám otřesný čich. Ne, že bych si je dávala
Chci toho ušetřit aspoň psa.
Ale i když už jsem o tom uvažovala poté, co jsem ležela na infekčním s horečkama a šílenýma bolestma své bídné hlavy. Jediné klíště a jak to bolelo.
Myslíš, že bez receptu to nevyloudím?
átéčko: Někde jo, ale je to na recept. Na veterině, a když to tam nebudou mít, tak otravuj, ať něco objednají
Ťapina: A kde ho koupím, ten levnější přípravek? mají je v lékárně?
mám tři pejsky,klíšťata jim vytahuji sama,na blešky a klíšťata kupuji Frontlain u našeho veterináře
očkovaní nejsme, klíšťata někdy míváme- v podstatě po každé návštěvě lesa si jej někdo přinese, buď my nebo pes, ale loni jich bylo mnohem víc- mám pocit- aspoň v Praze a okolí, letos jsme měli zatím jen jedno- pes, ale loni jednu dobu téměř každý den, v parkách jak je vysoká tráva před prvním a druhým sečením tak to je hotová líheň
dada***22: Ale antiklíšťáky se nikdy nevstřebávají do krve. Jen do podkoží, za to všechny. Jinak levnější, než Kiltix a stejně dlouhodobý je teřba Scalibor, na 6 měsíců.
Náš retrívr, když mne vidí s kleštičkama, tak prchá. Navzdory všem varováním mu musím klíšťata vytahovat ručně
Pro Ťapinu a nejen pro ni. Mrkni na http://www.hafani.cz/kiltix-obojek-66cm/d-84099/
aspoň to tam píší, že se nevstřebává do krve. Taky jsme vyzkoušeli Bolfo obojek. Byl dobrý, ale vydržel pouze 2 měsíce, takže ve finále tento obojek je nejlevnější - ovšem pes ho nesmí ztratit po měsíci (stalo se nám to minulý rok)