Kouřit jsem začala v 18ti letech. V té době jsem se utrhla ze řetězu a začala jsem lítat po diskotékách a jiných velice přitažlivých zábavách. Vzhledem k tomu, že se v noci muselo žít, tak se přes den nemohlo pracovat.Protože přece, kdy by se spalo, né???? K těmto machrovinám rádobydospělých neodmyslitelně patřil i alkohol. Po nějaké době bezpracného života v radovánkách jsem, při pohledu do peněženky, byla nucena konstatovat, že přísloví se nemýlí. Konkrétně to o práci a koláčích na mě dotíralo přímo neodbytně. Tak jsem si řekla, že pěstovat si dva koníčky /cigarety a alkohol/ je nad mé možnosti a že si tedy musím jeden odpustit. Přestat s pitím se paradoxně ukázalo jako jednodušší. Přišla jsem o spoustu kamarádů a už mě ani nikam nezvali, ale vydržela jsem to už 15 let.
Před 13ti lety jsem se rozhodla /po3 úmrtích na rakovinu v rodině/,že přestanu kouřit. Kristova noho, to bylo trápení podobné smrtelné agonii. 11 let jsem se potácela mezi lhaním si sama sobě, svému okolí, výčitkami svědomí, záchvaty slabošství i projevy nemístného machrování.
Začala jsem tím, že - Já na to mám. Pokračovalo to - Jedna občas mi neublíží. A konec byl - Přestanu až o narozeninách. Když už to jinak nešlo, začala jsem sama sebe vydírat a obvinovat /dědeček se nedožil toho, že jsi přestala kouřit, nemůžeš otěhotnět, protože kouříš, umřeš na rakovinu,atd atd/.Dopracovala jsem to tak daleko, že jsem se obviňovala úplně ze všeho, a když se mi zdálo, že si mě manžel málo všímá, tak jsem se hned rozbrečela, protože jsem si dávala za vinu, že všechno dělám špatně. Takže jsem se šla uklidňovat cigaretou.
Ocitla jsem se v začarovaném kruhu.
Čím více jsem chtěla přestat, tím více jsem si vsugerovávala důvody, proč musím, a tím větší jsem měla deprese.Když to nešlo, deprese jsem si léčila ještě větším množstvím cigaret.
Nevím přesně kdy a co  /jestli se ve mně něco zlomilo, nebo vzepřelo/ mě donutilo zajít si do lékárny pro protikuřácké náplasti. Pomáhaly ale jen do té doby, než jsem potkala bráchu.
V jeho přítomnosti jsem okamžitě upadla do stereotypu a už jsem bafala. Tak to bylo asi první dva týdny.V této době jsem vykouřila asi 5 cigaret. Potom odjel brácha na dovolenou a já taky, takže jsme se neviděli asi měsíc. Po tuto dobu jsem nevykouřila ani jednu cigaretu, a to i přesto, že jsem na dovolené byla s manželem a matkou /oba kouří jak fabriky/ a obědvat jsme chodili do hospody.
A od té doby nekouřím. Je to už dva roky.
Jedno ale vím: cigarety jsou strašná droga a její nebezpečí je v tom, že nemusíš hledat žádného maníka na rohu, je všude. A další mé ponaučení je v tom, že jenom chtít nestačí a není ostuda si nechat pomoct. Nakonec jsem ani nespotřebovala všechny náplasti a dala jsem je kamarádce. Do měsíce mi volala, že jsou na dvě věci a že to jde přehulit. Jen jsem se usmála a od té doby se usmívám pořád. Je pravda, že jenom chtít nestačí, ale kdo opravdu nechce ani trošičku, tomu nepomůže ani svěcená voda. 
Budu se těšit na vaše názory.
KEFIK

Milá KEFIK,
koukám, že vaše bitva s démonem kouření byla pěkně těžká, ale vy jste to nevzdala a to je moc dobře.
Nekouříte stejnou dobu jako já, tak si navzájem držme palce a držme je  všem, které nejenom chtějí, ale také se snaží pro nekouření něco udělat.
Vydržte!
Reklama