Jeden jediný pohled do očí – a vzrušující tlak v podbřišku. Chvilka nevinného laškování – a přeskočí jiskra, která dokáže rozdmýchat požár vášní.

Víte přece, oč jde. Někdo nám prostě nesedne, jiný ano. Někdo nám voní, druhý nevoní.

Ovlivňuje náš čich volbu partnera?

Společně s potem se z těla vyplavují takzvané feromony. To jsou laicky řečeno látky, které váš protějšek přitahují. Stručně feromony zvyšují sexuální přitažlivost.

Samy o sobě žádný zápach ani vůni nevydávají, ale člověk je vnímá speciálním čidlem, které je umístěno v nose.


Feromony

Feromony (z řec. pherein – přenášet, a hormon – stimulovat) jsou přírodní chemické látky, které vysílají podvědomé signály opačnému pohlaví stejného druhu, kde spouštějí velmi silné odezvy, nejenom sexuální. Apokrinní potní žlázy v naší kůži, zejména v podpaží, ušních kanálcích pod ušima, v okolí prsních bradavek a pohlavních orgánů vylučuji v reakci na váš emocionální stav tělesnou vůni a feromony.

Příroda to s erotickým jiskřením zařídila důmyslně: Osoba opačného pohlaví vám voní tím lépe, čím jsou odlišnější její geny, neboli čím méně je vám rodově podobná.

Toto moudré opatření má varovat před příbuzenskými svazky, a tím ochránit potomstvo před vrozenými vadami a zabránit degeneraci budoucích pokolení.

Na rozdíl od zvířat se lidé samozřejmě při výběru partnera vždy neřídí pouze instinkty. Na misku vah se přihazuje mnoho jiných věcí. Třeba jak partner vypadá, jestli máte společné zájmy, či zda bude schopen se postarat a zabezpečit rodinu.

Matka příroda ale radí: Dřív, než se začnete pídit po výši konta, zkuste si ho (váš protějšek) pořádně očuchat!