Moderátor Aleš Cibulka se už běžně řadí mezi nejčtenější české spisovatele.

V známém pražském Restaurantu Charleston převzal zlatou knihu za 100 tisíc prodaných kusů knihy Nataša Gollová Život tropí hlouposti!

Dostal ji u příležitosti křtu Cibulkova kalendáře pro pamětníky na rok 2009, jehož kmotrou je Jiřina Bohdalová.

 

Se stotisícovým nákladem se stává autorem bestselleru i na české poměry nevídaným. Obecně se za bestseller považuje kniha s prodaným nákladem minimálně 20 tisíc kusů.

A kvůli tomu si mohla nakladatelka Alešovy knihy Slávka Kopecká mnout ruce pomalu už v prvním půlroce od vydání publikace o Nataše Gollové.

O tom se může zřejmě zdát i v současnosti nejčtenějšímu autorovi Michalovi Vieweghovi.


Novinka: Cibulkův kalendář

 

K Alešovým „dětem“ přibylo předevčírem další. U Slávky Kopecké vydal Cibulkův kalendář pro pamětníky na rok 2009 s 53 unikátními fotografiemi ze sbírky Milana Wolfa takových hvězd, jako jsou Oldřich Nový, Raoul Schránil, Hugo Haas, Adina Mandlová, Lída Baarová, Hana Vítová, Nataša Gollová, Růžena Šlemrová či Věra Ferbasová…

U každého dne v roce se nachází údaje o narození a úmrtí kdysi slavných osobností, ale také o premiérách filmů či o důležitých filmových událostech.

 

Jsou v něm cenné fotografie nejen z filmů, ale i neznámé portréty, snímky ze zákulisí natáčení či z rodinného prostředí slavných hvězd. Každý týden vás čeká jedna fotografie, kterou doprovází zajímavost o jedné osobnosti. Nejde o strohou encyklopedii, ale o čtivé informace o někdejších filmových idolech.

 

A jak Aleš slíbil, nejedná se jen o jednorázovou záležitost, ale o založení nové tradice. Obdivovatelé prvorepublikové kinematografie by ale podle něj neměli váhat: „Pokud patříte mezi milovníky filmů pro pamětníky, měl by od 1. ledna 2009 stát můj kalendář na vašem stole!“ vzkázal.Pár řádků o Alešovi…

 

O televizním moderátorovi získali diváci povědomí při Snídani s Novou. Poté ovšem natrvalo přesídlil do veřejnoprávní České televize, kde uváděl Dobré ráno s ČT, soutěžní pořad Baťoh, Volejte učiteli, Legendy televizní zábavy a další…

Hvězdou obrazovky se stal především díky moderování předávání televizních cen TýTý, kterými vtipně provázel spolu s dlouholetou kamarádkou Jiřinou Jiráskovou. Nyní se objevuje především v zábavně-vzdělávacím seriálu O čestině, v magazínu pro podnikatele POKR a spolupracuje na dokumentárním cyklu o životních křižovatkách známých osobností 13. komnata.

 

Je také úspěšným rozhlasovým moderátorem. Na Českém rozhlasu 2 Praha můžete poslouchat jeho zábavný pořad se známými osobnostmi Tobogan, který má své kouzlo v tom, že jde o přímé přenosy z tradičního Divadla U Hasičů na pražských Vinohradech.

 

Napsal tři knihy. Dvě o populární Nataše Gollové a jednu vzpomínkovou o neprávem opomíjené Zdence Sulanové. Že jde o úspěšné tituly, o tom svědčí i počet prodaných výtisků, který přesáhl 120 000.


Spolupracoval i na knižní podobě svého současného pořadu O češtině, která měla takový úspěch, že už se pracuje na druhém
dílu, který vyjde v říjnu.

 SOUTĚŽ!
Vyhrajte publikace od Aleše Cibulky! A tentokrát jsou ceny dvě.
První je kniha
Nataša Gollová Život tropí hlouposti,
druhou Cibulkův kalendář pro pamětníky na rok 2009.
A
obě s Alešovým věnováním!

Stačí, když nám napíšete do diskuze pod tímto článkem 
správné odpovědi na tyto tři otázky a máte šanci!

1) Kolik bylo Alešovi Cibulkovi v roce, kdy Nataša Gollová zemřela?

 2) Kdo měl původně hrát hlavní ženskou v proslulém filmu Eva tropí hlouposti?

3) V kolika hlavních či epizodních rolích se Gollová objevila po 2. světové válce ve filmu? 

Soutěž ukončíme v pátek 31. října 2008 ve 12 hodin.
Ze správných odpovědí vylosujeme dvě výherkyně.
Jedna získá knihu o Nataše Gollové, další  Cibulkův kalendář.

Novinek neubývá. Naopak.

Po revoluci v roce 1989 se zdálo, že česká čtenářská obec se bude jen a jen zmenšovat. Prodejnost tomu nasvědčovala, nakladatelé například v druhé polovině 80. let považovali za bestseller knihu s prodaným nákladem sedm tisíc kusů (dnes se mluví o 20 tisíc kusech).

 

V současnosti je trend spíše vzrůstající, knížek vychází každým rokem čím dál víc. Na druhou stranu si je třeba nutno přiznat, že se mnohdy jedná o náklady i méně než tisíc kusů.

 

Nicméně například loňský rok byl v této souvislosti rekordní v polistopadové historii: nakladatelství vyprodukovala 18 029 novinek. Přitom v roce 2000 nevyšlo ani dvanáct tisíc nových titulů.

 

A co se nejvíce čte? Samozřejmě beletrie, ale také vysokoškolská skripta a učebnice či historická literatura. Stále více je v kursu dětská literatura. Její produkce vzrostla za posledních pět let dvojnásobně!

 

Kolik novinek v Česku vychází

Rok      Počet titulů

1993       8203
1994       9309
1995       8994
1996     10 244

1997     11 519

1998     11 738
1999     12 551
2000     11 965

2001     14 321

2002     14 278

2003     16 451

2004     15 740
2005     15 350

2006     17 019
2007     18 029

 

 

Četla jste některou z knih Aleše Cibulky? Máte ráda Natašu Gollovou a další hvězdy prvorepublikové kinematografie? Trávíte hodně času nad knížkami?

Reklama