Přechod nebo-li klimakterium nebývá pro mnohé ženy snadným obdobím. Je provázen změnami – nejen hormonálními, ale i psychickými a společenskými. Přesto není důvod trpět. A ani strach není na místě. Život přece zdaleka nekončí.

Lidé se dožívají stále vyššího věku, než tomu bylo v minulosti. Zatímco ženy předchozích generací umíraly v období kolem přechodu, jejich nynější vrstevnice prožívají období plné elánu a aktivit. Přesto nám činí problémy se s obdobím klimakteria vyrovnat.

Ještě nejsem stará!
Bez ohledu na celkovou délku života jsou totiž vaječníky nastaveny jen na určitou dobu, která se už dvě tisíciletí nemění. Po čtyřicítce pomalu přestávají produkovat hormony a časem jejich činnost ustává docela. V důsledku těchto změn se menstruační cyklus stává nepravidelným, prodlužuje se, nebo se naopak zkracuje. Jde o zásadní změnu „hospodaření“ s hormony v těle.

U některých žen se objevuje krvácení nebo „špinění“ i mimo cyklus. Možnost otěhotnění je v této době výrazně snížena, ale pozor: Není vyloučena! Nepravidelný cyklus se netýká žen, užívajících hormonální antikoncepci. V našich zeměpisných šířkách k menopauze (poslední krvácení) dochází zpravidla mezi 49. až 53. rokem. Odchylky však bývají poměrně časté. To, že šlo o poslední krvácení, poznáme až po roce absolutní absence menstruace. V té době už žena nemůže otěhotnět.

Výraz přechod nebo klimakterium označuje různě dlouhou dobu od prvních příznaků do konce tohoto období. Většinou se počítá asi šest let před a šest let po menopauze. I v délce trvání klimakteria bývají rozdíly.

Nejčastější projevy:
- návaly
- noční pocení
- bušení srdce
- nespavost
- zhoršení paměti
- úzkost
- ztráta libida
- změny nálad
- ztráta sebevědomí
- plačtivost
- popudlivost
- zhoršení schopnosti se rozhodovat
- zhoršení schopnosti soustředění

V plodném věku ženy se ve vaječnících tvoří většina ze skupiny pohlavních hormonů – především estrogeny a gestageny. Gestageny ovlivňují hlavně děložní sliznici, ale estrogeny nepůsobí pouze na reprodukční orgány. Podílejí se na metabolismu, a tím ovlivňují důležité děje v těle. Když jejich produkce v období klimakteria kolísá, může to v organismu ženy způsobit podobné zmatky jako v pubertě. Lékaři soubor charakteristických příznaků označují jako klimakterický syndrom. Nejde však o chorobu, ale o nepříjemné stavy související s naprosto přirozeným jevem.

Pokračování ve středu

Pociťujete na sobě příznaky klimakteria? Máte z něj strach? Ztrácíte kvůli přechodu sebevědomí? Jak na vaše stavy reaguje rodina, manžel?