Moderní chytrý telefon je blízkým společníkem svých uživatelů, přesto jej na dovolené mnozí odkládají. Někdy v rámci snahy odpočinout si od každodenního shonu, jindy ale proto, že pro něj vlastně nemají využití. Na dovolené je ale smartphone stejně dobrým pomocníkem, jako doma nebo v práci. A může pomoci ušetřit spoustu peněz.

Donedávna byly velkou překážkou ve využívání chytrých telefonů v zahraničí roamingové poplatky. Alespoň pro ty, kdo vyráží na dovolenou po Evropské unii, ale teď tento důvod pominul. Nová regulace znamená, že cestovatelé mohou po EU využívat telekomunikační služby za stejných podmínek, jako doma. A to znamená, že už v zemích Unie nemusí šetřit data a mohou svůj smartphone využít naplno.

Ten tak nově může paradoxně při cestách pomoci ušetřit spoustu peněz a mít výdaje za dovolenou pod kontrolou. Přinášíme proto tipy na několik aplikací a řešení, která mohou být pro peněženku stejně prospěšná, jako aktuální regulace roamingu. Tyto tipy ale přijdou vhod i mimo EU, jen je lepší aplikace využívat buď při připojení na wi-fi, nebo si při delším pobytu v dané zemi pořídit tamní SIM kartu s předplacenými službami.

mobilní telefony

Není nad dobrý plán

Každá cesta by měla začínat alespoň nějakým rámcovým plánem. Kdo vyráží na dovolenou autem, ocení v takovém případě například tradiční plánovač Via Michelin. Ten funguje jak ve formě aplikace po mobilní telefony, tak v klasickém webovém prostředí. Via Michelin pomůže naplánovat nejen samotnou trasu z hlediska jízdního itineráře, ale především dá cestovateli poměrně jasnou představu o nákladech na celou cestu. Aplikace má totiž alespoň rámcové údaje o cenách pohonných hmot a také o výši mýtného na dálnicích, což jsou jedny z nejzásadnějších položek.

Uživatel si může do aplikace zadat parametry svého vozu a ViaViaMichelin mu tak vždy při každé cestě automaticky spočítá přibližný odhad nákladů na tu či onu konkrétní trasu. V místě pobytu pak aplikace pomůže najít například benzinové pumpy nebo dokonce i hlavní místní atrakce. V plánování toho, co na daném místě vidět, je ale mnohem větším přeborníkem aplikace Tripadvisor. Ta dává přehled o všem, co lze vůbec v daném místě navštívit a hodit se může i pro vyhledávání restaurací v daném místě. U nich umožňuje aplikace mimo jiné vybírat i podle cenové hladiny, takže uživatele nepřekvapí pohled na ceny v jídelním lístku.

Konto pod kontrolou se Smart Bankou

MonetaKdo vyráží na dovolenou, nechává toho vlastně docela hodně bez dozoru. Včetně svého bankovního účtu, který přitom na cestách dostává „zabrat“. Bankovní mobilní aplikace, která tak pomůže uchovat si přehled o provedených platbách, by měla být jedním ze základních prvků výbavy moderního cestovatele. Příkladem takové aplikace je nová Smart Banka od MONETA Money Bank. V přehledném prostředí aplikace si může uživatel nastavit, které služby chce vidět v popředí, takže například během dovolené lze do horních pater základního přehledu přesunout kreditní kartu, která je v tu dobu neustále v permanenci. To zajistí přehled o tom, kolik ještě peněz je na kartě k dispozici, které z částek jsou například jen blokace z rezervací hotelů a podobně. Aplikace Smart Banka je také cenným pomocníkem v situacích, kdy ztratíte kreditní kartu a potřebujete ji ihned zablokovat proti zneužití.

Aplikace má i řadu dalších užitečných funkcí. Pomůže například se zřízením cestovního pojištění, obsahuje vždy aktuální kurzovní lístek a poradí uživateli se zásadami bezpečnosti používání a je výchozím bodem pro kontaktování banky. A umožňuje třeba jednu zajímavost – přímo v aplikaci lze snadno a za pár minut zřídit běžný účet odkudkoli. To se může hodit v případě, kdy potřebujete část peněz z aktuálního účtu odložit neplánovaně stranou. Se sledováním nákladů ovšem pomohou i další aplikace. K dispozici je celá řada mobilních peněženek, do kterých si uživatel zaznamenává jednotlivé platby a má tak snadný přehled o aktuálních výdajích. Jednou z těch nejpoužívanějších je aplikace zvaná Wallet.

Není taxík jako taxík

uberI ten, kdo běžně taxíkem nejezdí, jej může na dovolené občas potřebovat. A shánění toho pravého může být v tu chvíli docela komplikované, ať už kvůli jazykové bariéře nebo kvůli neznalosti místních cenových poměrů. Proto jsou pro cestovatele velmi důležité aplikace nabízející služby osobní přepravy. A nemusí jít jen o klasické taxi. Jednou z nejpopulárnějších aplikací tohoto typu je Uber, který má tu výhodu, že funguje opravdu napříč celým světem a na řadě letišť světa, kam uživatel dorazí, si ihned může objednat auto, které jej odveze do hotelu. Ihned zjistí odhad ceny za cestu a celý proces je velmi transparentní, takže nehrozí, že turistu neznalého místních poměrů řidič proveze delší trasou jen proto, aby vyinkasoval více peněz.

Samozřejmě ne všude Uber funguje, takže je dobré se před cestou informovat o tom, zda v daném místě funguje. A pokud ne, je dobré hledat nějakou místní taxi aplikaci, většinou bývají k dispozici. Taxi aplikace pomůže překonat jazykovou bariéru, často umožňuje placení kartou, takže není třeba mít v taxíku hotovost a díky vestavěným mapám umožní sledovat trasu, kterou tak většinou řidič zbytečně neprodlužuje.

Na hotely zkušeně

Hotel tonightMnoho cestovatelů si na dovolenou rezervuje hotel s předstihem, ale ten, kdo například nechce zůstávat na jednom konkrétním místě po celou dobu, si nechává možnosti otevřené. Shánění hotelu na poslední chvíli ale rovněž vyžaduje ta správná řešení. Existuje celá řada aplikací, které umožní vyhledat hotely v dané lokalitě a zarezervovat je, jen některé z nich jsou ale primárně stavěny na to, aby uživatel ušetřil. Velmi zajímavou aplikací především pro ty, kdo si potrpí na vyšší standard hotelů, je aplikace Hotel Tonight. Ta je primárně určena k tomu, aby uživateli ukázala přehled hotelů za zvýhodněnou cenu, které lze v dané lokalitě rezervovat právě na aktuální noc. Vyhledávat v ní lze i na více nocí dopředu a v jiných destinacích, ale právě k rychlému přehledu o aktuální situaci v okolí je aplikace ideální.

Na trochu plánovanější vyhledávání se hodí například aplikace Priceline, která nabízí v sekci Express deals i takzvané „slepé hotely“. Uživatel jednoduše vybírá jen podle hrubého určení lokality (třeba městské čtvrti) a nabízených služeb, konkrétní adresu hotelu a jeho jméno odhalí aplikace až po provedení rezervace. Tato mírná „sázka do loterie“ je vyvážena často velmi výraznými slevami oproti běžným cenám.