burn

Spáleniny, předčasné stárnutí kůže, riziko vzniku rakoviny kůže, zánět spojivek, zvýšené riziko vzniku šedého zákalu… Potíží, které má na svědomí nadměrné množství slunečních paprsků, je celá řada. Jenže jak poznat, zda se můžete ještě chvilku opalovat, nebo už bylo sluníčka příliš? Většina lidí to doopravdy rozeznat nedokáže. Účinky slunečního záření se mohou projevit až za 48 hodin.

Vědci z Anglie teď přišli s novinkou, která vám pomůže ohlídat si správné množství paprsků. Z laboratoří vzešel chytrý „inkoust“. Ten změní barvu tehdy, pokud při vystavení slunci hrozí riziko spálení a poškození kůže. Čím více záření, tím větší změna barvy.

K dispozici jsou nyní náramky a nálepky obsahující tento inkoust. Tyto vychytávky navíc mohou být přizpůsobeny na míru vašemu fototypu. Takže se nemusíte obávat předávkování UVzářením ať už patříte mezi osoby se světlou pletí, které se snadno spálí, nebo mezi snědší typy, kterým sluníčko potíže nepůsobí.  

Stačí si tedy před cestou na pláž nebo na výlet navléknout náramek nebo přilepit na oblečení nálepku. Ve chvíli, kdy se barva změní, byste se měla uchýlit do stínu mimo dosah slunečních paprsků. Samozřejmostí je, že i při jeho používání aplikujete ochranný krém s UV faktorem.

Tato pomůcka by měla být cenově dostupná. Momentálně je v lékárnách k dostání zdarma jako bonus při koupi betakarotenových tobolek. Pokud máte zájem si tuhle pomůcku pořídit, hledejte ji na internetu pod názvem „UV indikátor ve formě náramku“.

Téma na dnešek je opalování.

  • Kam se chodíte opalovat? Na pláž, k rybníku, na koupaliště, na zahrádku?
  • Chodíte i do solárka, nebo dáváte přednost přirozenému opálení od sluníčka?
  • Nebo se snad vyhýbáte sluníčku i solárku?
  • Jaká je vaše opalovací technika?
  • Jaký jste fototyp?
  • Spálíte se snadno?
  • Jaký faktor ochranných krémů používáte?

Vše, co vás o opalování napadne, nám můžete už teď psát na e-mailovou adresu

redakce@zena-in.cz

Vaše příspěvky budeme v průběhu dne zveřejňovat a na konci dne vybereme jeden, který odměníme. Tentokrát tady na jednu z vás čeká sérum proti krepatosti vlasů s výtažky z lotosu od Avonu.

Reklama