Blíží se léto a s nimi čas dovolených. Pokud se chystáte s dětmi na prázdniny někam do přírody, myslete také na rizika, která nelze podceňovat. I když bývají děti často nemocné, jejich imunita se vyvíjí a organismus bývá oslaben, je řada nemocí, proti kterým se můžeme bránit díky očkování.

injectionZdroj fotografií: www.shutterstock.com

Pro letní období ve spojení s cestováním je dobré myslet na možnost nákazy žloutenky, klíšťové encefalitidy, ale i na meningokokovou nákazu či na onemocnění, které zpočátku může vypadat neškodně, ale může se z něho vyvinout větší problém – způsobený pneumokoky. Řešit zánět středního ucha na cestách není žádné potěšení, stejně tak průjmové onemocnění.

Pneumokoky jsou bakterie osídlující oblast nosu a hltanu. Je těžké se jim vyhnout, protože se vyskytují všude kolem nás. Největší nebezpečí představují pro kojence a malé děti do 5 let, jejichž tělíčko nemá dostatečně vyvinutou obranyschopnost. Kromě velmi nebezpečného zánětu mozkových blan způsobují tyto bakterie méně závažná, častá a nepříjemná onemocnění, jako jsou záněty středního ucha a zápaly plic.

Samozřejmě rizika s nákazou nejsou vždy spojená s cestováním, ale změna prostředí, kontakt s novými místy a lidmi, cestování v městské hromadné dopravě v zahraničí, setkání s cizokrajným hmyzem či jídlo z cizí kuchyně může představovat zvýšené riziko. Proto chceme připomenout možnosti očkování, které si můžou rodiče pro své děti zvolit.

Některá očkování jsou v ČR ze zákona povinná s cílem dosáhnout vysoké proočkovanosti populace v případě zvláště závažných a rizikových onemocnění.

Povinné je u nás očkování proti devíti onemocněním, jimiž jsou záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, žloutenka typu B, onemocnění vyvolané bakterií Haemophilus influenzae typu B, spalničky, zarděnky a příušnice. Některá další očkování jsou povinná pouze pro rizikové skupiny, což se týká například vakcín proti tuberkulóze nebo pneumokokům. Další očkování se provádí při úrazech a poraněních nebo před určitými léčebnými zákroky, například očkování proti tetanu.

Povinnost očkování se v různých zemích liší podle místních zvyklostí. Někde je sice větší počet očkování dobrovolných, ale často bývají například podmínkou přijetí do školy. V některých zemích však dobrovolnost vede k nižší proočkovanosti a v důsledku toho i k většímu šíření závažných onemocnění, která se u nás již téměř nevyskytují.

Volba pro rodiče:

Existuje velké množství dalších očkovacích látek, které jsou nepovinné a o jejichž aplikaci jedinci, respektive rodiče dětí, rozhodují sami. Jedná se o vakcíny proti onemocněním, jež jsou méně častá, méně závažná nebo je jejich riziko více individuální. Patří k nim mimo jiné klíšťová encefalitida, žloutenka typu A a B a onemocnění způsobená pneumokoky, meningokoky a lidským papilomavirem. I některé z těchto vakcín jsou plně či částečně hrazeny ze zdravotního pojištěnínebo speciálních preventivních programů. Specifické je očkování v případě cest do zahraničí, které je někdy podmínkou pro vstup do země.

Náš tip:

Nejste si jistí, jestli je očkování v dnešní době ještě potřeba? Máte obavy z toho, co očkování v lidském těle vyvolává? Praktická příručka vám stručně a srozumitelně vysvětlí vše, co byste měli o očkování vědět, abyste se mohli správně rozhodovat. Najdete ji na této stránce: http://www.o-ockovani.cz/