Podle informací, které nám zaslal Tomio Okamura „Tento víkend vyrazí na dovolenou více než milion Čechů a bude to vrchol letošních dovolených ! Do zahraniční vyrazí najednou přibližně 500 tisíc Čechů a dalších 650 tisíc Čechů vyrazí o tomto víkendu na dovolenou v tuzemsku.“

„Tento víkend vyrazí na dovolenou více než milion Čechů a bude to vrchol letošních dovolených! Do zahraniční vyrazí najednou přibližně 500 tisíc Čechů a dalších 650 tisíc Čechů vyrazí o tomto víkendu na dovolenou v tuzemsku. Především dnes večer a v sobotu od rána až do pozdních hodin tak očekáváme velmi hustý silniční provoz všude cestou směrem na jih přes Rakousko do Chorvatska a Itálie,“ sdělil nám Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (ACČKA).

„Důvodem je nejen začátek prázdnin, ale také to, že nastávající víkend lze prodloužit o další dva dny pracovního volna (státní svátky), která následují hned v příštím týdnu, což využije obrovské množství našinců. Vyplývá to z aktuální analýzy naší Asociace,“ dodává Okamura a vypočítává...

Statistiky ACČKA

Z celkového počtu 10,2 milionu dovolených (z toho bylo vloni 5,9 milionu v tuzemsku a 4,3 milionu v zahraničí), které Češi ročně stráví, je drtivá většina realizována právě po silnici.
70% všech svých dovolených z výše uvedeného počtu Češi tráví v období od července do srpna.
Češi v současnosti realizují dokonce 65 % svých dovolených automobilem a 13 % autobusem.
Letadlo využívá ke své cestě na dovolenou 15 % Čechů a 7% jede vlakem.

A právě problému velkých zácp na silnici se v poslední době začaly přizpůsobovat i chorvatská ubytovací zařízení a naše cestovní kanceláře, takže nabízí i turnusy mimo obvyklou pravidelnou cirkulaci víkend - víkend, je tedy možno jet na dovolenou i třeba od poloviny jednoho týdne do poloviny dalšího, jelikož největší zácpy jsou právě o víkendech, kdy se mění turnusy dovolenkářů.

Vloni Češi strávili nejvíce zahraničních dovolených v Chorvatsku (687 tisíc osob.), následuje Slovensko (604 tisíc), Itálie (593 tisíc), Řecko (367 tisíc), Egypt (308 tisíc), Rakousko (237 tisíc), Turecko (196 tisíc), Francie (156 tisíc), Velká Británie (145 tisíc), Španělsko (126 tisíc), Maďarsko (117 tisíc), Německo (107 tisíc), Bulharsko (99 tisíc) a Tunisko (85 tisíc).


„Také letos očekáváme, že téměř celou polovinu všech svých zahraničních dovolených stráví Češi pouze ve třech zemích: v Chorvatsku, na Slovensku a v Itálii,“ odhaduje Tomio Okamura.

Takže pokud se o víkendu chystáte na silnice, milé čtenářky, připravte si nervy a jeďte opatrně!

Reklama