6388ee0f3b58eseznam.jpg
Foto: Shutterstock

Jak důležitý je první dojem 
Skvělou indicií je také první konzultace s lékařem, kdy si ověříte, zda si vzájemně „sedíte“, zda přesně chápe vaše potřeby a požadavky, a dokáže pro vás najít to nejlepší řešení. A pokud se to řešení liší od vašich původních představ, měl by vám být schopný vysvětlit, proč si myslí, že je to lepší cesta. 

Určitou roli hraje také webová stránka, která by měla být nejen vizuálně příjemná, ale především plná informací, podaných srozumitelným způsobem. Měli byste se tu dočíst, kteří lékaři zde pracují a co už mají za sebou. Dobré kliniky tu mají i fotky své práce a reference od klientů.

Na druhou stranu je jasné, že žádná klinika, ani firma obecně, si na svůj web neumístí hodnocení nespokojeného zákazníka, a tak je dobré se ptát i jinde - ptejte se mezi známými, zeptejte se v okruhu svých ostatních lékařů, podívejte se do odborných časopisů. 

Ptejte se na zkušenosti všech lékařů 
V každém případě zcela zásadní je kompetentnost a kvalita všech lékařů, kteří vás budou ošetřovat. A zatímco o chirurgovi, který bude zákrok provádět, dnes už i na internetu najdete spoustu informací, například s anesteziologem se pravděpodobně potkáte až krátce před výkonem. Právě anestezie je velmi důležitou součástí každé operace, včetně těch estetických, a přesto se na ni téměř zapomíná. 

Jak probíhá prvotřídní anestezie 
Je samozřejmě vyloučeno, aby byl pacient během výkonu při vědomí nebo pociťoval bolest. Správná anestezie je tedy efektivní, ale také maximálně šetrná. Některé kliniky používají  vhodné anestetikum s minimální metabolizací v játrech, a tak se pacient probouzí během krátké doby do plného vědomí. I když si nemusí díky lékům nic pamatovat, je už na operačním stole schopen komunikace a ve stabilizovaném stavu je převezen zpět na své lůžko, kde kontinuálně monitorujeme životní funkce. To probíhá tak, že klient je připojený na monitorovací systém, který je propojen s centrálou, díky čemuž sestra ví o všem, co se s pacientem děje, i když není u lůžka trvale přítomna osobně. 

Ověřte si také, že anesteziolog bude na klinice přítomen nejen v době konání zákroku, ale nepřetržitě kvůli případným pozdějším komplikacím. Měl by dohlížet na stav a medikaci pacienta až do jeho propuštění z kliniky. Ráno po výkonu by přitom měla proběhnout vizita jak anesteziologická, tak chirurgická. 

Zdroj: Mediestetik