Letní dovolená už je za rohem a cestovatelské příručky skoro na každém stole. Z průzkumu ČSOB a Ery vyplývá, že si týden či 14 dnů odpočinku zařizujeme co nejjednodušeji, a to prostřednictvím internetu. Každá pátá internetová transakce se týká cestovního ruchu, tedy zejména nakupování letenek nebo rezervování hotelů. Kam se tedy vydat letos, na co nezapomenout a jak se dobře připravit, aby se z dovolené nestala noční můra?

1) Kam vyrazit?

Patříte mezi konzervativní turisty nebo se chystáte na dovolenou s dětmi? Tak to nejspíše vyrazíte do jedné z osvědčených evropských destinací. „Mezi dlouhodobě oblíbená místa, kde Češi rádi odpočívají, patří chorvatský Split a řecký ostrov Korfu,“ komentuje trend Josef Trejbal z portálu Letuška.cz. Obě tato krásná místa jsou dobře dostupná leteckou dopravou i autem, tak proč se tam letos nevydat znovu. Užijete si dovolenou na místě, které máte rádi a kde víte, co vás čeká.

Pro dobrodružné povahy se nabízí exotika na vlastní pěst! Nejdražší bývá letenka, ale na místě se již budete mít v přepočtu na české koruny jako králové. Podle údajů z ČSOB a Ery Češi v exotických destinacích obvykle nejvíce utrácí za ubytování, dopravu a nákupy, ale banka registruje i určité odlišnosti nákupů v jednotlivých státech. Například v Austrálii banka zaznamenala více útrat za pronájem automobilů, v Thajsku za krejčovské služby a v Turecku klienti více platí za šperky a dětské oblečení.

Než se do exotiky vydáte, dobře si nastudujte vše důležité o cílové destinaci a hlavně nezapomeňte nechat se v případě potřeby včas očkovat. Třeba do Vietnamu, který je teď velmi vyhledávanou destinací, je možné vyrazit v jakémkoli ročním období.

doma

2)  Jak s pojištěním?

Nejdříve se podívejte, zda cestovní pojištění není již obsaženo v jiné vaší pojistce nebo třeba u platební debetní či kreditní karty. Pokud ne, sjednejte si jej zvlášť. Pojištění vás nebude stát více než pár stovek a pokryje případné náklady zdravotních výloh, které by se mohly vyšplhat až na milionové částky! „Kvůli cestovnímu pojištění nemusíte ztrácet čas, s využitím Era Smartbanking si ho můžete sjednat on-line třeba až během cesty na letiště. Pokud jedete s celou rodinou, vždy si ověřte, zda máte nárok na výhodnější cenu,“ radí mluvčí Ery Martina Slavíková.

3) Pozor na doklady!

Nepodceňujte platnost dokladů a zkontrolujte si ji s předstihem alespoň jednoho měsíce.Do zemí Evropské unie, Norska, Švýcarska, Lichtenštejnska a na Island můžete cestovat pouze s občankou (vyřízení nové trvá 15 dní), mimo EU budete potřebovat pas (vyřízení trvá 30 dnů). Pozor, i děti musí mít platný cestovní doklad.

4)  Kartu nebo hotovost?

Vezměte si platební kartu i hotovost. Mít u sebe určitou hotovost v místní měně, kterou zaplatíte např. zmrzlinu nebo jízdenku, je určitě nezbytné. Velká hotovost v peněžence je ale zbytečným lákadlem pro zloděje. „Platební kartou můžete platit u obchodníků v zahraničí stejně jako u nás a je to nejlevnější způsob, jak si zahraniční služby či zboží pořídit,“ uvádí Pavla Hávová z ČSOB.

 5)  Lékárničku vždy při sobě

Vezměte si s sebou nejen léky, které trvale užíváte, ale také preventivně ty na nejčastější zdravotní obtíže. V zahraničí nejspíše nebudou mít úplně ty stejné léky jako u nás, a vy byste si tak mohli prožít nepříjemné chvilky. Co nejdříve také prověřte, jaká očkování jsou pro vaši cílovou destinaci povinná nebo doporučená. Jedna vakcína se aplikuje mnohdy vícekrát, a tak se proces očkování může protáhnout na týdny až měsíce.

6)  Zajistěte si roaming

Pro volání ze zahraničí do Čech potřebujete mít zřízenou službu, která se jmenuje roaming. Tu vám může okamžitě aktivovat váš telefonní operátor. Do telefonu si také uložte číslo, kde můžete zablokovat platební karty, pro případ, že by vám ji někdo zcizil, a také číslo asistenční služby vaší pojišťovny, kde jste si sjednali cestovní pojištění.

Reklama