Součástí péče o zdraví je i péče o ústní dutinu a preventivní prohlídky u zubního lékaře. Ne vždy se ale z tohoto vyšetření vracíte s úsměvem na rtech, že máte zase na půl roku pokoj. Občas se nevyhnete odstranění kazu, nepříjemnému vrtání a plombě, která vyplní zub. Někdy jsou ale zákroky, které vás čekají, závažnější. Vytržení zubu, řezání dásní, broušení zubů a nasazení korunky či můstku nebo operativní našroubování implantátu, na který se nasadí nová korunka.

Naštěstí je moderní medicína na vysokém stupni a její pokrok jde stále dopředu, nicméně i když jsou současné možnosti řešení problémů skvělé, stejně nám přináší stres. Protože víme, že každý tento zákrok nám přinese určitý diskomfort, krátkodobou bolest a hojení, i když s výsledkem, který vyřeší současný problém.

Když už taková situace nastane, je dobré se na ni připravit. Domluvit si s lékařem, aby zákrok a kontroly, případné řešení komplikací byly v co nejkratších termínech. Zajistit si přípravky, které napomůžou hojení a zubní kartáčky, speciálně přizpůsobené pro péči po zákroku v dutině ústní.

Zeptali jsme se několika žen, které si zažily chirurgický zákrok, jak ho zvládly a co jim pomohlo urychlit hojení

Karolína, 38 let

Byla jsem před půl rokem na trhání stoličky – osmičky. Samotné trhání nebylo vůbec náročné, zkušený chirurg vzal nástroje a zub byl během chvíle venku, i když byl větší. Jen to hojení.. trvalo mi skoro dva týdny, než jsem mohla normálně jíst. Rána dost dlouho bolela, dostala jsem zánět a musela jsem brát antibiotika. Nebudu popisovat stavy bolesti, nechci nikoho strašit. Docela mne to vyřídilo. Měla jsem problém s čištěním zubů. Jsem ráda, že to mám za sebou.

Hanka, 30 let

Po domluvě se stomatologem jsem se rozhodla pro implantát. Odešla mi stolička a můstek by byl problematický a lepší řešení byl implantát. Hodně jsem se zákroku bála, ale naštěstí vše proběhlo dobře. I tak mne ale „bolela půlka hlavy“ a rozřízlá dáseň byla nateklá a bolestivá. Podle rady doktora jsem užívala léky proti bolesti a ústní vody pro zklidnění. Dnes mám nový krásný zub, ale cesta k němu bolela.

Jiřina, 40 let

Mám vleklé problémy s dásněmi a zároveň mám místo horních předních zubů můstky. Bohužel se mi stalo, že mi dáseň začala ustupovat a díky tomu se mi odhalilo zakončení můstků. Lékař se rozhodl pro operaci – ustupující dáseň mi nařízl a „stáhl“ dolů. Dokonce mi museli vzít štěp z patra a nastavit tak dáseň, která na jednom místě nešla „natáhnout“. Zákrok jsem přežila, ale hojení bylo skoro na měsíc. Bylo to velmi bolestivé. Brala jsem prášky na bolest, čištění zubů bylo velmi náročné a bolestivé, celou dobu jsem se těšila, až se vše zahojí. Mrzí mne, že jsem nepoužila žádnou ústní vodu, lékař mi je opomněl doporučit.

Náš tip: Chirurgické zákroky v dutině ústní nejsou žádnou výjimečnou věcí. Proto vám chceme doporučit přípravky, které můžete při těchto stavech vyzkoušet a napomoci tak rychlejšímu hojení a úlevě.

kartáček

Hojivý ústní gel

Pro intenzivní péči po chirurgickém zákroku v dutině ústní je dobrou volbou použití ústního gelu ELUGEL, a to zejména v prvních 48 hodinách, kdy se nedoporučuje používání ústní vody.

Je vhodnou podpůrnou péčí po periodontálním zákroku, vložení implantátu nebo i extrakci zubu. Nanáší se lokálně prstem nebo velmi jemným zubním kartáčkem - ideálně zubními nebo mezizubními kartáčky ELGYDIUM CLINIC.

ELUGEL přispívá k omezení zubního plaku a zklidnění citlivých dásní. V místě, kde je aplikován, vytváří ochranný bariérový film, a díky svému složení umožňuje cílený účinek a jeho optimální délku. Účinnost tohoto ústního gelu je klinicky prokázaná.

kartáčekJaký si vybrat zubní kartáček?

Pro jemnou péči po chirurgickém zákroku je vhodné používat speciální zubní kartáčky. Novinkou na trhu jsou pooperační kartáčky ELGYDIUM CLINIC, které jsou speciálně přizpůsobené pro péči po zákroku v dutině ústní. Jejich hustá a jemná vlákna jsou šetrná k dásním, jež jsou po jakémkoliv zásahu citlivé. Vlákna kartáčku jsou tenčí než lidský vlas.

Pro bezprostřední péči po zákroku po dobu 7 dní je určen zubní kartáček ELGYDIUM CLINIC 7/100, jehož hebká vlákna bezpečně vyčistí postižené místo v ústech. Díky zúženému konci hlavičky se kartáček dostane i k zadním zubům, která často zůstávají nedočištěná. Po sedmi dnech by měl být nahrazen kartáčkem ELGYDIUM CLINIC 15/100, který se používá po dobu dalších 2 týdnů.

Zubní kartáčky ELGYDIUM CLINIC mají ohebný krk s flexibilitou až do 90°, což ocení pacienti, kteří mají vlivem zákroku ztížen přístup do úst. Jejich další výhodou je možnost domácí sterilizace v mikrovlnné troubě. Hlava kartáčku se ponoří do studené vody a během 1 minuty je z vláken odstraněno až 99% bakterií.

Více na www.eludril.cz a www.elugel.cz