Žloutenkou se sice můžete nakazit i doma, většina infikovaných si ale virus přiveze jako nechtěný suvenýr ze zahraničí. Jedná se o druhou nejčastější infekční chorobu cestovatelů!

Riziko nejen rozvojových zemí

žloutenka

Hepatitida A je celosvětově rozšířená nákaza. Riziko infekce ale významně stoupá v rozvojových zemích a v zemích s nízkými hygienickými standardy. Mezi nejrizikovější oblasti patří Afrika, včetně oblíbených prázdninových destinací, jako jsou Egypt a Tunisko. Dále pak Asie, Střední a Jižní Amerika.

Mezi další faktory, které mají vliv na riziko nákazy, patří délka a účel pobytu, a také podmínky ubytování a stravování. Pokud se chystáte navštívit venkovské oblasti, bydlet u místních obyvatel a stravovat se v pouličních stáncích, riziko nakažení virem se významně zvyšuje. Nakazit se ale můžete i v luxusním hotelu!

Zdroj nákazy – člověk

Hepatitida A je nazývána „nemocí špinavých rukou“. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, který vylučuje virus stolicí. Pokud nedodržuje zásady hygieny, může nakazit další osoby, např. podáním ruky. V zemích s nízkými hygienickými standardy se může fekáliemi kontaminovat voda, která pak slouží např. k zalévání zeleniny a ovoce, ale i k pití! Nakazit se tedy můžete jak kontaktem s nemocným, tak konzumací čerstvé zeleniny, neloupaného ovoce, pitím nebalené vody, ale i z kostky ledu, kterou si dáte do svého oblíbeného drinku.

Doporučení pro cestovatele

  • Pijte pouze balenou vodu – vyvarujte se pití vody z kohoutku nebo z neznámých zdrojů, nedávejte si do nápojů led, k ředění šťáv a džusů používejte balenou vodu.
  • Jezte pouze to, co se vařilo, nebo co jste si sami řádně umyli nebo oloupali – vyhněte se konzumaci nemytého ovoce a zeleniny, nedostatečně tepelně zpracovaného masa a pokud možno se nestravujte v pouličních stáncích.
  • Myjte si ruce – před každým jídlem si pečlivě umyjte ruce mýdlem a čistou vodou, praktické je používání dezinfekčních gelů. Vyvarujte se úzkého kontaktu s cizími lidmi.
  • Nechte se proti virové hepatitidě A očkovat.

Nejspolehlivější ochrana – očkování

Proti virové hepatitidě A existuje účinné očkování. Můžete se nechat očkovat jen proti hepatitidě A, v takovém případě se podávají 2 dávky, druhá za 6 až 12 měsíců po první dávce. Nebo proti hepatitidě A a B najednou, pak se dávají 3 dávky, druhá po měsíci od první dávky a třetí za půl roku po druhé dávce. Existuje i zkrácené očkovací schéma.

Očkování je spolehlivá ochrana proti infekci virem hepatitidy A, je s ním ale před cestou potřeba začít včas!

žloutenka

Zdroj: www.virova-hepatitida.cz

Reklama