Řecko je země jedinečných přírodních krás, země opředená dávnými mýty, dějiště bohaté historie, kolébka evropské civilizace. A dovolená je tam opravdu krásná!

Řecko je jednou z nejoblíbenější destinací, kam se každý rád vrací. Blankytné a teplé moře, bílý písek, milí lidé a výborná kuchyně. Také stálé, slunečné počasí. Řecko není jen pevnina, díky své rozmanitosti a členitosti k Řecku patří mnoho romantických ostrovů. Jsou to kouzelné ostrovy, které dýchají tajemstvím dávné minulosti.

Před mnoha miliony let byla Egeida souší, spojující Řecko s Malou Asií. Pevnina se propadla do vod dnešního Egejského moře a pouze vrcholy hor zůstaly čnět z mořské hladiny jako ostrovy. Ostrovy se dělí do 7 správních celků. Skupina přes 100 ostrovů a ostrůvků krášlí jako nádherné šperky Saronský a Argolský záliv a přináleží k pevnině Atiky. Pouze 11 z nich je obydlených. Souostroví Kyklady s 220 ostrovy a ostrůvky omývají křišťálové modré vody středozápadního Egejského moře. Bývají ztotožňovány se zaniklou bájnou Atlantidou. Na nejbizarnějším z nich, Santorinu, můžete vzhlédnout světové archeologické překvapení - odkrývání vyspělého minojského města Akrotiri.
Také souostroví Dodekanes je pozůstatkem někdejší pevniny, která spojovala Peloponés s Malou Asií. Z více než tisíce ostrovů a ostrůvků je pouze 26 obydlených. Na ostrově Rhodos, světové přírodní a kulturní památce, najdeme jedinečnou entomologickou rezervaci - ,,Údolí motýlů". Na ostrůvku Tilos můžeme v muzeu vidět kuriózní nález z místní jeskyně Harkadi: kosti slonů, kteří biologicky zakrsli do velikosti 1,6 m v podmínkách místního sestupného přírodního vývoje. V Jónském moři leží skupina 123 ostrovů, tvořících západní řeckou hranici. Příznačná je pro ně úrodná půda, hustá zeleň a velmi mírné podnebí.

Z nikde se nevyskytujících rostlin můžeme zde, na ostrově Korfu, ochutnat osvěžující drobné plody kumquatů. Dalším celkem je ostrov Euboia a souostroví Sporady s celým ,,mořem" ostrůvků. Pouze 9 je obydlených. V severovýchodní Egeidě leží 11 hlavních ostrovů, skutečných perel Středomoří, a velký počet ostrůvků, z nichž je 20 obydlených. I zde, na ostrově Chiu, najdeme endemickou rostlinu ,,řečík lentišek". Samostatně kraluje Středozemnímu moři největší řecký ostrov Kréta, slunící a koupající se na severu v Krétském a na jihu Libyjském moři.

Vůbec nejjižnější bod Řecka i celého evropského kontinentu je však ostrov Gaudos. Pokud jde o mořské živočichy, máme-li štěstí, můžeme spatřit delfíny a ojediněle žraloka modravého. Na otázku, kolik má Řecko ostrovů a neobydlených ostrůvků, se naprosto přesné odpovědi nedopátráte. Spokojit se musíte s údaji, že jich je přes tři tisíce, z nichž 140 je obydlených. Ostrovy představují pětinu plochy Řecka.
Moře omývá řeckou pevninu ze tří stran. Pouze na severu vede poměrně krátká hranice Řecka s Bulharskem, Albánií, Makedonií a Tureckem po souši. Bohatá krajková stuha řeckého pobřeží lemuje pevninu a ostrovy s tisíci zálivy a zátokami a dodává Řecku zvláštní podmanivý půvab a krásu, jaká je ve Středomoří ojedinělá. Celková délka řeckého pobřeží přes 15 000 km (vzdálenost z Prahy k protinožcům do Austrálie) svědčí o neobvyklém prolínání země a moře.

Řecko je země jedinečných přírodních krás, země opředená dávnými mýty, dějiště bohaté historie, kolébka evropské civilizace.
Jaká máte oblíbená místa v Řecku? Chystáte se tam letos? Jakou máte zkušenost s dovolenou v Řecku? Co můžete doporučit?
Na dovolenou v Řecku vás spolehlivě dopraví cestovní kancelář Exim Tours www.eximtours.cz

Naše tipy z nabídky Eximtours:
Contessa ŘECKO - Zakynthos
Hotel skládající se ze dvou třípodlažních budov je situován v klidnější části letoviska Argassi. Rušnější centrum s obchody; restauracemi a tavernami je vzdáleno asi 100 m; na úzkou písčitou pláž s oblázky se dostanete pěšky...
   od 7 990,-    09.06., 12 dní      Polopenze
2. dítě do 18 let ZDARMA, 3. dospělá osoba ZDARMA
Více ZDE

 

 

Studia A Apartmány Athina ŘECKO - Kréta,
Moderní komplex několika budov je situován v kopci (schody) nad zátokou téměř v centru městečka Bali. Poskytuje všechny podmínky k prožití příjemné a klidné dovolené a má vynikající polohu pro výpravy za poznáváním...
od 5 990,-  10.06.-, 12 dní    Bez Stravy
1. dítě do 18 let ZDARMA, 3. dospělá osoba ZDARMA, EXIM TIP
Více ZDE

 

 

Nissaki Beach ŘECKO - Korfu, Pobytový, detaily
Příjemný hotelový komplex v klidné poloze je obklopen zelení a je situován přímo u dlouhé písčité pláže s hrubým pískem. Poklidné městečko Nissaki s tavernami; kavárnami a restauracemi je vzdáleno cca 3 km...
    od 22 590,-  23.06.-, 12 dní   Polopenze
1. dítě do 12 let ZDARMA, ALL INCLUSIVE, EXIM EXCLUSIVE
Více ZDE

Reklama