Na svých toulkách po vlastech českých jsme „narazili“ na obdivuhodnou vilu, ve které je zároveň muzeum významného českého sochaře Františka Bílka. Je to místo trochu mystické, trochu dekadentní a bizarní, jak se na správného secesního sochaře sluší.

Pokud je vám toto jméno povědomé, pak jste možná četla reportáž z pražské Bílkovy vily a mohlo by vás zajímat, kde bydlel a tvořil, než se definitivně přesídlil do hlavního města.

Malé městečko Chýnov nedaleko Tábora má nepochybně své kouzlo. Podlouhlé náměstíčko, kterému bohužel „vévodí“ rozpadající se pivovar. Ale najdete v něm i spoustu krásných památek, jako je zámeček, opravený kostelík nebo vila sochaře Františka Bílka, který se zde narodil.

chýnov

Vila vás upoutá na první pohled, stojí hned u silnice.

Ale potřebujete trochu fantazie, abyste si místo představili v dobách, kdy tu měl tento secesní umělec své útočiště a ateliér.

pohled ze zahrady

Pohled ze zahrady. Vila postavená z neomítnutých cihel nezapře svého původního majitele. Je promyšlena do posledního detailu.

okno

Detail. Okenní šambrána. Každá nese jiné poselství

pohled ze zahrady

Pavlač, na niž je přístup z prvního patra. Všimněte si karafiátů vyřezaných do zábradlí.

galerie

Uvnitř je umístěna galerie s ochozem, kde jsou vystaveny nejen studie a grafiky...

pohled z patra

Pohled z ochozu

pokoj pro hosty

Celý dům včetně interiéru nese pečeť tohoto umělce. Od nábytku přes skromné, až spartánské zařízení pokojů až po obdivuhodné detaily, jako je vyřezávané zábradlí vedoucí do prvního patra v podobě sepnutých rukou. Viz foto výše

pohled do pokoje v patře

Pohled do dalšího pokoje v patře

rodina

Bílkova žena s dětmi

schodište do podkroví

Schodiště do podkroví, kam bohužel nebyl přístup. Za pozornost stojí i stylová rohová skříň

galerie

Pohled na ochoz s výstavou grafik

Dnes už je okolí zastavěno „ošklivými“ rodinnými domky a drsná, lehce dekadentní krása údolíčka s potokem je zachována jen na území, patřícímu k nemovitosti. Ale pouhý pohled z okna do zahrady vás nenechá na pochybách, že genius loci tu stále existuje.

Chýnovská vila Josefa Bílka určitě stojí za návštěvu

Až budete mít cestu kolem Tábora, určitě se zastavte. Mapu najdete ZDE

Čtěte také:

Reklama