„Co jste mi to doporučili za blba, vytrhl mi zdravý zub!“ Ještě teď mi zvoní v uchu hlas našeho rozhořčeného známého. S odstupem času to zní skoro jako vtip. Přijít o zub, zvláště ve zralém věku, je tristní, ale přece jenom, nejde o život. Stávají se horší věci. Špatná diagnóza může skončit zbytečnou smrtí. Můj táta zemřel na cirhózu jater, ačkoliv nikdy nepil alkohol, jako voják z povolání byl pod pravidelnou lékařskou kontrolou a přesto nezjistili, že má žloutenku. Na to se přišlo bohužel až při pitvě.

Dodnes je mi záhadou, jak se to mohlo stát, jak může lékařům uniknout nemoc, která se dá snadno diagnostikovat při odběru krve, kterých absolvoval x...
Teď už s tím nic nenaděláme, ale stále i po tolika letech bolí, že vinou nějakého flinka musel tak předčasně odejít ze světa.

Takových případů bude jistě spousta, ale moc se o nich nemluví.

Některé omyly nemocničního personálu (nejen lékařů) mohou vyznít až komicky, když vám zasádrují zdravou nohu a na té zlomené vás nechají odpajdat domů, jak jste možná viděli nedávno v televizi. Zmíněná slečna sice nevěděla, která je levá a pravá, ale od toho je přece lékařská zpráva.
Jiné „přehmaty“ mohou dopadnout fatálně, jako případ mladé ženy, která šla s bolestmi krční páteře a brnění v rukách k lékaři a skončila na vozíčku.

Vaše tělo vysílá varovné signály a snaží se vám naznačit, že něco není v pořádku.
Vy se s důvěrou vypravíte k lékaři, ale on právě toho rána vstal levou nohou a přiřkl vám úplně jinou diagnózu. Místo lymeské boreliózy vám léčí svědivou vyrážku tekutým pudrem, se zborceným obratlem vás pošle na masáže a na těžký zápal plic vám předepíše Paralen.

Já vím, i lékař je jenom člověk, tudíž tvor omylný, ale proč v případě pochybností nepošle pacienta na odborné pracoviště? Je v tom ješitnost, lenost nebo obyčejná hloupost?

Stalo se vám nebo někomu blízkému něco podobného?

Jaké máte zážitky z ordinace?
Určili vám špatně diagnózu?
Jaké to mělo následky?
Podala byste na lékaře žalobu?
Měníte lékaře, když pochybujete?
Nebo naopak slepě věříte?
Jste spokojené se svým lékařem?
Jste spokojené s českým zdravotnictvím?

Napište nám svoje názory, příběhy a postřehy z ordinací a nemocnic a možná právě na vás čeká pěkný dárek.


Reklama