6284dfcf34318cl.jpg
Foto se souhlasem Lucie Krátké

Dvaačtyřicetiletá Lucie pracuje na poště na přepážce a ručička na váze jí jako nejvyšší číslo ukázala 105 kilogramů. A to není při výšce 161 centimetrů zrovna málo. Lucii sice kila navíc nezpůsobovala žádné zdravotní problémy, ale s takovou hmotností to byla spíše otázka času.

„Můj jídelníček se skládal převážně z kalorických českých klasik. Základ tvořily omáčky s knedlíky, těstoviny, rohlíky apod. Jedla jsem přemíru sacharidů a skoro nic výživného a zdravého,“ prozrazuje Lucie.

Bodem zlomu se pro ženu stala oslava jejích čtyřicátých narozenin. Motivovala ji její kamarádka, která přišla na oslavu výrazně hubenější, než jaká byla před časem. „Řekla jsem si, že když to zvládla ona, zvládnu to přeci taky a hned druhý den, byla to neděle, jsem začala,“ vzpomíná.

PhotoCollage-20220508-164944545.jpg
Foto se souhlasem Lucie Krátké

Na Facebooku tehdy narazila na skupinu, ve které se řešilo nízkosacharidové (low carb) stravování a rozhodla se, že by to pro ni mohla být ta správná cesta. Hned si šla upéct vaječné muffiny, na které tam byl recept. Dala si je k večeři a vzala si je i druhý den do práce.

Kromě omezování sacharidů ve stravě začala Lucie zkoušet i takzvaný přerušovaný půst. „Nyní to mám nastavené tak, že první jídlo si dávám kolem desáté hodiny a to sním 3/4 svého denního příjmu. Druhé lehčí jídlo si pak dám nejpozději do šesté večerní,“ popisuje Lucie.

Základ jejího jídelníčku nyní tvoří zelenina, sýry, libové maso, vejce, zakysané mléčné výrobky, ořechy apod. Naopak z něj vyřadila bílou mouku, cukr nebo sladké nápoje.

PhotoCollage-20220424-160829645.jpg
Foto se souhlasem Lucie Krátké

K tomu se každý den snaží hýbat. Chodí na procházky o délce pět až osm kilometrů, ke kterým ji motivuje i její psí parťák. O víkendech, když je hezké počasí, si troufne i na delší trasy. A pokud venku není moc vlídně, má doma v záloze běhací pás.

Momentálně váží 59 kilo a místo velikosti 52 obléká 36 nebo 38. „Jsem na sebe pyšná, že jsem to dokázala a spokojená, že je na mě pyšný i manžel, který se ke mně na vycházky připojuje. Jdu příkladem i naším dvěma synům, kteří ode mě občas nějaké nízkosacharidové jídlo i ochutnají. Konečně mám v obchodě větší výběr oblečení a nemusím se halit do neforemných věcí,“ pochvaluje si Lucie.

Zdroje: autorský rozhovor s Lucií Krátkou

Čtěte také:

Reklama