První dcera byla vysněná, měla jsem za sebou dlouhé čekání, nepříjemné lékařské zákroky, stimulace, odběry vajíček, neproduktivní těhotenství a následný vynucený potrat. Když se zadařilo, byla jsem šťastná a těšila se moc. První týdny po porodu tak nějak utekly a pak přišly ty dlouhé všední dny.
Foto: Shutterstock
Dcerka byla hodná, ale já jsem strádala. Pracovala jsem do porodu ve velké agentuře obklopená každou sekundu kolegy. Bavilo mě to a po práci vyrážela do společnosti s manželem, přáteli, kamarádkami. Chodila jsem sportovat, vzdělávala se. A najednou nic. Jste sama doma a čekáte, až se vrátí muž z práce, nebo přijde někdo výjimečně na návštěvu. S nikým nemáte moc možnost sdílet pokroky svého dítěte. Kamarádky jsou totiž v práci a mateřství mají ještě daleko před sebou. V okolí moc lidí neznáte, protože jste neměli se potřebu se přátelit se sousedy, když jste byli stále v práci a po ní venku. Bylo to docela zoufalé, sociální kontakt mi chyběl tak moc, že jsem ho hledala v lékárně nebo na nákupech.
Došlo to do fáze, kdy jsem ob den brečela zoufalostí. Pak jsem se odhodlala a proti samotě začala bojovat. Přihlásila jsem nás na cvičení, aktivněji se začala stýkat s kamarádkou, která porodila zhruba ve stejné době jako já, našla jsem si aktivity, které nabízí místní Dům dětí a mládeže a také Salesiánské centrum, která organizovalo herničky pro malé děti. Časem jsem ze své samoty s dítětem vybředla, ale chvíli to trvalo. Mateřství není pokaždé zalité jen sluncem…
Marie, 40 let
Samota, smutek i pocity zoufalství mohou potkat po porodu každou maminku. Žena se musí vypořádat s řadou hormonálních změn, ale také s významnou změnou životního stylu, kterou role novopečené maminky přináší. Večerní posezení s kamarádkami, kino s manželem, čas na sebe, to všechno je na nějakou dobu pryč a je občas těžké se s tím vypořádat. I pro tyto případy je tu nový webový rozcestník, který spustila značka Sunar, pomáhající maminkám s lepší orientací v jejich pocitech. Přehledný web www.mamoubezprikras.cz poradí nejen, jak rozvíjet svou psychickou pohodu, jak rozeznat nejrůznější obtíže, ale maminky mohou také využít kontaktu na organizaci Úsměv mámy (www.usmevmamy.cz), která organizuje svépomocné podpůrné skupiny v různých městech a propojuje ženy mezi sebou.
Nový komentář
Komentáře
Píše se zde, že paní měla problémy s otěhotněním. Asi proto má dítě ve vyšším věku. Nedivím se, že se tak těžko vyrovnává ze změnou v životě. Čím je člověk starší, tak se hůř přizbůsobuje změnám.
Právě minulý týden jsme se s jednou paní, matkou 4 kluků, bavily o tom, že jsou matky prvorodičky mnohdy staré a dost rozmazlené. Možná, že kdyby ta pisatelka musela denně namočit plínky, vyvařit je, vyprat, usušit, vyžehlit, kdyby musela na dítě něco i ušít a uplést, kdyby denně uklízela domácnost a vařila manželovi, případně se starala o jeho např. otce, neměla by čas přemýšlet o tom, jak moc jí chybí lidé v zaměstnání. Takto ona všechno koupí, plíny jsou na jedno použití, manžel se nají v zaměstnání nebo v restauraci, hodné dítě spinká a paní přemýšlí o blbostech.