Chcete někdy zažít trochu vzrušení? Pak určitě navštivte nějakou Stanici první pomoci na jakémkoliv velkém shromáždění, veletrhu nebo světové výstavě. Mezi dětskými pacienty najdete ty, kterým je zle z přejezení cukrovou vatou, zlomené ruce z nejrůznějších pádů, ba dokonce i ty, kteři se ještě nenarodili a rozhodli se tak učinit právě na výstavě.

Někdy se situace na takové stanici stane velmi dramatickou, jako například na Pan-American výstavě v Buffallo ve státě New York, když tam přinesli postřelenou oběť. Jmenoval se Bill. Naštěstí zde byla stanice první pomoci neobyčejně skvěle vybavena, skoro jako pohotovostní úrazovka, dokonce i s malým operačním sálem.
A Bill ho bude potřebovat. Byl zasažen 2 kulkami z bezprostřední blízkosti. Bylo asi čtyři odpoledne, když Billa přinesli v šoku, vysvlékli ho a položili na operační sál. I laik poznal, že to nevypadá dobře. Prvni kulka se odrazila od žeber, a vyletěla z těla ven. Druhý zásah byl do břicha, přímo do žaludku, žádná výchozí rána. Kulka byla pořád uvnitř.
Doktoři rozeznali, že není času nazbyt a je potřeba okamžitě operovat. Uspali pacienta a začali. Otevřeli břišní dutinu a skutečně, kulka proletěla žaludkem dovnitř a zadní stěnou ven. Ale kde je kulka? Někde v zádových svalech? Vypadalo to, jako by kulka zmizela. Vyčistili rány a zašili žaludek.
Ale doktoři moc chtěli najít chybějící kulku, ale pacient již tak dost vysílený, se jim začal vytrácet. Tak nezbylo, než operaci rychle ukončit a pacienta zašít.

Odvezli Billa do soukromého sanatoria, aby se tam zotavil a doufali, že vše dobře dopadne. Nedopadlo. Za týden po operaci zemřel.

Několik věcí hrálo proti Billovi: jednak věk, bylo mu šedesát, hodně kilo nadváhy, rána nedostatečně vyčistěná a hlavně neobjevená kulka. Kdyby se ji podařilo doktorům najít, Bill by přežil.
Bill byl postřelen na Pan-American výstavě v Bufallo v roce 1901. Ve vedlejším pavilonu od Zdravotního střediska shodou okolností vystavovali nový vynález, zatím neznámý operujícím doktorům: nějaký přístroj, který vymyslel nějaký pan Roentgen a nazýval jej Paprsky X.
Jak dnes už víme, ten by neměl nejmenší problém najít chybějící kulku. Ale bez tohoto přístroje Bill – president Spojených Států William McKinley, zemřel s vražednou kulkou atentátníka ve svém těle. Nebyl první president, co byl zavražděn ... a nebude ani poslední.    

   
Reklama