Americký pediatr Harvey Karp označil první tři měsíce života dítěte jako „chybějící čtvrtý trimestr“. Zhruba tři měsíce totiž trvá, než se z naprosto bezbranného tvorečka stane alespoň trochu rozkošné miminko, se kterým už je nějaká zábava.

 

Také imunitní systém se v tu dobu již posiluje a také nervová soustava dozrává.  A s tím také souvisí jeho další názor a to, že tříměsíční koliky vlastně neexistují a že příčinou hysterického pláče bývá spíš to, že si miminko uvědomí, že už není v bezpečí mámina bříška. A to přetěžuje jejich ještě nevyzrálý nervový systém a reagují právě tímto pláčem.

Lidská mláďata jsou tzv. nošenci, a proto je více než vhodné jim v prvních týdnech po porodu poskytnout podobné podmínky jako měli v bříšku. Dělá jim dobře teplo, pohupování, pevné zavinování, sání mateřského mlíčka a utišující zvuky zejména pak obsahující hlásky ššš nebo hlubší monotónní zvuky, např. pračka, vysavač nebo fén. Tohle všechno jim připomíná hučení matčiny krve v bříšku a uklidňuje je.

 

V této době je velice důležité tyto všechny chybějící potřeby miminku splnit a nahradit, aby získalo důvěru v nový svět, do kterého se narodilo. Ve chvílích nejistoty reaguje plačtivým záchvatem a v tu chvíli by tu měli být jeho rodiče, aby mu ukázali, že ten nový svět je vlastně fajn a že společně všechno zvládnou……

 

Lidské mládě se vlastně rodí nedovyvinuté a to proto, že při vývoji člověka hraje nejdůležitější roli vývoj mozku a nikoliv svalů a těla, jak je tomu například u hříbat, která běhají již po narození. Příroda si nejvíce práce dá právě s vývinem lidského mozku, a kdyby plod měl v děloze zůstat až do chvíle, kdy se mu právě tak dobře vyvine i tělo,  dítě by neprošlo porodními cestami. Proto se rodí vlastně nedovyvinutý jedinec.

Vývin tělíčka probíhá v onom zmiňovaném čtvrtém trimestru.

 

Maminky můžou z vlastní zkušenosti říct, že po třech měsících se ve většině případů spousta novorozeneckých problémů a pláče vyřešilo, miminko už plně vnímá svoje končetiny, má v nich dost síly, zajímá se intenzivně o svět. Prostě z růžového oteklého cosi se  stalo komunikativní miminko!!!!