Přestože je problém s křečovými žílami tak častý, lidé mají tendenci jejich léčbu podceňovat. Jedním z důvodů je strach z operace, z bolesti, z dlouhé rekonvalescence. Nic z toho ale už dnes neplatí. „Pacienti se obávají skalpelu, jizev, toho, že celé týdny nebudou moci sundat obvazy a podobně. Jsou to ale zbytečné obavy. Medicína v této oblasti udělala obrovské pokroky,“ vysvětluje Ota Schütz, lékař, který se už léta na léčbu žil a cévního systému, léta specializuje.
lep1.jpg
ZDROJ: Foto: MUDr. Ota Schütz

Pojďme na to od začátku. Co to vlastně ty křečové žíly jsou? 
Křečová žíla vznikne kvůli nedostatečné kvalitě žilní stěny. Zásadní je v tomto směru genetika, stačí  že  jeden  z rodičů  křečové  žíly  má. Dědičnost je zkrátka v tomto velice zrádná.

Jde prý častěji o problémem žen. Proč?
Kromě už zmíněné dědičnosti, která hraje první housle, je to například zatížení hormonálním cyklem s estrogeny, těhotenstvím nebo odlišnou stavbou pánve ve srovnání s muži.

Jak člověk pozná, že se s cévou něco děje? Dá se to nějak poznat? 
Samozřejmě ano.  Poznání je většinou  náhlé a trpké. Žíly se začnou rozšiřovat znenadání, a když to postižený zanedbá, vyvine se rozsáhlé postižení. Obtíže se projevují širokou plejádou nepříjemností od svědění přes bolesti a pálení až po křeče. Proto při prvních projevech vřele doporučuji navštívit specialistu, který se léčbou žilních onemocnění zabývá  praktického lékaře. Nevíte-li kam  je  na místě  sehnat  si  správné  reference  nebo  doporučení praktického  lékaře.

Jak vyšetření žil vypadá? Bolí to?
Vyšetření nebolí vůbec. Od lékaře, který má s léčbou křečových žil zkušenosti,  pacienta čekají  jen pozitivní  zprávy. Vše o stavu křečových žil i o způsobu jejich léčby se dozvíte na základě klinického a ultrazvukového vyšetření. A bezbolestná by určitě měla být i následná případná operační léčba.

Existuje nějaká prevence? I pro člověka, který má křečové žíly v genech?
Máte-li jednou geneticky dané riziko vzniku varixů, moc šancí  jak kom uniknout, nemáte. Jistou prevencí je  včasné vyšetření  a  včasná   léčba. Určitou formou prevence  může   být  také omezení   rizikových  faktorů, které přispívají k rozšiřování a  rozvoji  onemocnění, i když nejde o nic stoprocentního. Je to například nedopustit nadváhu a obezitu, nekouřit, vysadit nebo po domluvě s lékařem hodně zvážit užívání hormonální antikoncepce s estrogeny a vyvarovat se dlouhého stání nebo sezení.

Čím si naopak můžeme „křečáky“ vypěstovat?
Vypěstovat  si je můžete i s komplikacemi poměrně lehce. Především tím, že budeme otálet s návštěvou lékaře a nedáte na jeho doporučení. Tím může být i operace.

Slyšela jsem, že existuje něco jako žilní gymnastika. O co se jedná?
Nejde o nic složitého. Základem zdravých žil v končetinách je svižná výměna krve, která v nich proudí. Tomu výrazně napomáhají aerobní aktivity jako je třeba chůze a běh. Podstatným faktorem v pohybu žilní krve je žilněsvalová pumpa – tedy pohyb  v kolenním a hlezenním kloubu. Díky němu se opakovaně stahuje lýtko. To je základ žilní gymnastiky.
lep2.jpg
ZDROJ: Foto: MUDr. Ota Schütz. Před a po zákroku.

Můžu si cévy udržet v kondici nějakou stravou, bylinkami nebo vitamíny?
Pravda je taková, že strava, bylinky ani vitamíny varixy nevyléčí. Na druhou stranu víme, že správnou životosprávou a dodržováním pravidel racionální výživy se dá výrazně omezit jejich rozvoj.

Někteří lidé užívají jako prevenci vzniku křečových žil různé léky. Co vy na to?
Žádné  léky  v jakékoliv  podobě  od tablet přes masti a krémy nedokážou varixy odstranit  a  nemají  ani  význam  preventivní. Můžou ale na někoho působit jako placebo.

Jaký je váš názor na různé léčebné pomůcky proti křečovým žilám?
Základní  pomůckou  jsou  kvalitní  zdravotní elastické  punčochy. Všem pacientům s varixy  je  proto doporučujeme.  Jde i o prevenci. Jsou celoživotně vhodné při dlouhém stání, dlouhých letech nebo při větších operacích.

Proplácejí zdravotní punčochy pacientům pojišťovny, když je to tedy základ konzervativní léčby?
Slušné zdravotní pojišťovny proplácejí lacinější produkty, ty kvalitnější punčochy pak hradí klientům jen zčásti. Konkrétně třeba pojišťovna VZP se řídí následujícími pravidly - více ZDE607d67fd5511bdo.jpg.

Napadá mě, že když teď bývá venku horko, hodila by se pacientům v punčochách nějaká šikovná rada. Máte ji?
Jedině tu, že by se měli ještě před létem varixů zbavit vhodnou léčbou.

Kdy je jasné, že se člověk nevyhne operaci? A dá se nějak omezit riziko, že se objeví znovu?
Jakmile jsou křečové žíly  doporučené k operaci, a nezáleží  na  jejich velikosti, není rozumné se zákroku vyhýbat.  Specialista by měl rozhodně situaci vždy odhadnout a doporučit výkon v pravou chvíli. Riziko recidivy se  dá  zásadně  omezit  tím, že je zvolený správný typ zákroku. A popravdě řečeno i tím, jestli vás bude operovat zkušený lékař. To ostatně platí ve všech oborech medicíny.

Vy umíte žíly lepit. Zní to divně. O co jde?
Od roku 2017 je lepíme cyanoakrylátovým lepidlem. Jedná se o moderní katetrizační  metodu, která má značné výhody. Na rozdíl od termických laserových a   radiofrekvenčních  metod,  může  pacient okamžitě  po  „lepícím“ výkonu  nastoupit  třeba na nohejbalový  turnaj. A nemusí si soukat nohy do elastických punčoch. My ho na sále chvíli lepíme, a on pak může bez omezení pokračovat v jakýchkoli aktivitách. Relativní  nevýhodou  této metody   je  podstatně  vyšší cena daná  samotným  lepidlem. Pojišťovny ji nehradí. Je pak na pacientovi, jestli do svého zdraví investuje.

Stále si nějak lepidlo na cévě neumím představit. Můžete výkon popsat?
Do žíly zavedu tenký katetr, který pak začnu pomalu vytahovat. Dovnitř přitom po kapkách vstřikuji zmíněné speciální biologické lepidlo, tedy cyano-akrylátový polymer. Místo, do kterého se hmota dostane, pak na tři minuty stlačím. Jakmile jsou stěny vény stmelené, katetr vytáhnu. Uzavřená žíla se po pár měsících vstřebá a zanikne. Odumřelý kus ale tělu nechybí, krev si najde cestu jinudy. Výkon trvá asi půl hodiny a v tentýž den pacient odchází.

Nemůže se stát, že se žíla rozlepí? Nebo že lepidlo vyvolá v těle alergickou reakci?
Nic takového jsme u žádného pacienta nezaznamenali.

Reklama