Přemýšlíte, proč je tak důležité se tématem komplimentů vůbec zabývat? Proč má taková „blbost“ svůj vlastní den? Odpověď je prostá: Vždyť každá pochvala prozáří den! A to oběma směry. Přispívá k dobré náladě a radosti. A když je někdo spokojený, ve většině případů šíří pozitivní energii dál. Ale také naopak. Bohužel.

  • Kompliment je dobromyslné a přátelské vyjádření jiné osobě, jímž ten, kdo jej vyjadřuje, vyzdvihuje něco, co se mu na dané osobě obzvlášť líbí nebo co na ní pozitivně oceňuje. Může přitom jít o osobní vlastnosti, výkony nebo vnější znaky, jako např. vkusné oblečení či přitažlivý tělesný vzhled. (zdroj: cs.wikipedia.org)

Někteří z nás mají to štěstí, že na lidech kolem sebe vidí to dobré a nemají problém jim to také spontánně říct. Ostatní se této dovednosti musí naučit. Pokud ovšem chtějí. A to je někdy kámen úrazu. Proč bych někoho měl potěšit, když jsem sám otrávený, říkají si bohužel někteří. A tak od nich létají světem negativní věci.

Pojďme zkusit to nejen dnes změnit! Vše se dá naučit. I říkat komplimenty:

  • Stačí si vyhlédnout drobnost, která nás na druhém upoutá.
  • Buďte konkrétní! Žádné obecné plky.
  • Nemusí jít jen o zevnějšek – ne nadarmo platí, že „ne milý ten, kdo krásný, ale krásný ten, kdo milý“!
  • Neumíte žádný kompliment prostě říct? Občas stačí jen projevit zájem, zeptat se, jak se dotyčnému daří.
  • Tip pro muže, kterým dělá pochvala obzvlášť problém: Zkuste malý dárek. Květinou nezkazíte nikdy nic.

Ano, někdy to chce trochu námahy, ale vsadím se, že téměř na každém člověku ve vašem okolí jde najít něco pozitivního. Líbilo se mi doporučení PhDr. Petra Šmolky, jež jsem slyšela kdysi někde v rozhlase. Týkalo se sice partnerských vztahů, ale s trochou nadsázky platí obecně. Řekl, že když už žena neví, za co pochválit svému muže, tak za to, jak dobře dýchá…

A proto chvalte, chvalte, chvalte! Snad k tomu pomůže některým ujištění, že v životě opravdu funguje rovnováha. To, že viditelně potěšíte někoho jiného, způsobí příjemné zlepšení i vaší nálady.

Ovšem vždy pamatujte, že kompliment by měl být skutečně upřímný. Pokud někoho pochválíte, a ve skutečnosti ho proklínáte v duchu do sedmého kolene, fungovat to zřejmě nebude. Minimálně vy budete naštvaní sami na sebe. A to je na prd.

Na závěr: Protože se všeobecně ví, že ten, kdo je spokojený sám se sebou, umí lépe a pozitivně ohodnotit i ostatní, vysekněte nějaký ten kompliment i sami sobě.

Knihy a CD, které vám pomohou mít rád život, sebe i ostatní:

  • Will Bowen: Vztahy bez stížností (CD i kniha), Synergiepublishing.com
  • Radkin Honzák: Psychosomatická prvouka, Albatros Media a.s
  • Václav Krejčík: Žijte jógu, Jogamarket.cz

Přečtěte si také:

Reklama