Dokud něco neztratíme, tak si toho nevážíme… Platí to i o spánku, který většina z nás považuje do jisté míry za samozřejmost. V dětství a mládí nás dokonce svým způsobem spaní obtěžuje, neboť ubírá čas, který by se dal věnovat jiným činnostem. Ale běda, když se člověk nemůže delší dobu dobře vyspat…

Asi nikomu nemusíme připomínat půvabnou pohádku O chytré horákyni od Boženy Němcové, kterou nezapomenutelný Jan Werich převyprávěl jako Královnu Koloběžku. Právě v ní chytrá dívka Zdenička, která se později stala zaslouženě královnou, totiž dokázala vtipně a pravdivě plnit všechna přání svého nastávajícího, včetně zodpovězení záludné otázky: Co je na světě nejsladší?  

sleep

Jak už bylo řečeno, jako dětem se nám to možná nemuselo zdát dost pravdivé. Nejsladší byly určitě různé cukrovinky nebo i ten původní med. Ale jak léta běžela, starostí přibývalo a dobrého (a dostatečně dlouhého) spánku ubývalo, jak moudrá se nám tato slova zdála být.  

A nejde přitom jen o nějakou rozmařilost, nad kterou jde mávnout rukou a říct něco v duchu, že prostě budeme jen více unaveni. Všichni totiž víme, že lidské tělo spánek potřebuje, aby mohlo prostě a jednoduše fungovat tak, jak má.

Ve spaní probíhají ozdravné a regenerační procesy a svým způsobem je pravdivé i tvrzení, že je to elixír mládí, protože jen organismus, které není dlouhodobě připravován o benefity spánku, vypadá zdravě, svěže a tudíž mladě….

Bohužel nejen s věkem, ale hlavně s moderní uspěchanou dobou spíme čím dál hůře. Hlava je přeplněna chaotickými a ne vždy pozitivními zprávami, večer schází zklidnění a rituály, které by přispěly k dobrému spánku.

  • Zvláštní kapitolou jsou maminky malých dětí, které spíš než s nespavostí bojují s nedostatkem času a klidu. Bohužel i zde si nedostatek spánku často vybírá svou daň.

Petra (32 let)

Mám dvě malé děti a nevyspala jsem se dobře, ani nepamatuji. Cítím, jak jsem kvůli tomu rozmrzelá a často zbytečně protivná na celou rodinu. Nikdy bych tomu nevěřila, ale za v kuse prospanou noc bych snad i zaplatila.

  • Ale nedostatek spánku trápí i ženy a muže ve věku, když už nás neruší dětské požadavky. Dokonce je to mnohdy ještě horší.

Lenka (44 let)

Co se děti odstěhovaly z domu, nemohu prakticky vůbec v noci spát. Dlouho si čtu a budím se pak i během noci. V podstatě se dobře vyspím jen přes víkend, kdy si lehnu ve dne a dospím svoje resty. Snad je to jen změnou režimu, možná i tím, že se víc dívám na televizi a poslouchám všechny ty děsivé zprávy, o kterých pak zřejmě podvědomě přemýšlím.

Alena (42)

Po čtyřicítce jsem začala strašně špatně spát. Možná za to mohou pomalu nastupující hormonální změny, psychické napětí v práci, často i v rodině, ale jsem v podstatě smířená s tím, že neusnu před půlnocí a budím se kolem páté hodiny. Ovšem úplně nepoužitelná.

Jiřina (39 let)

Prošla jsem si náročným obdobím a dlouho pak nemohla vůbec spát. Budila jsem se prakticky s železnou pravidelností ve dvě v noci. Nemohla jsem dál spát, ale na druhou stranu jsem byla tak strašně unavená, že jsem si nemohla ani číst. Pak jsem začala chodit na jógu a spaní se naštěstí upravilo. Nedovedu si představit, jak dlouho bych totiž tyto stavy vydržela.

Nemůžete také spát? Zkuste naše rady z článku Maličkosti, které vám pomohou usnout.

Ať se zadaří. Sladké sny.

Přečtěte si také:

Reklama