Před časem jste se na stránkách Ženy-in mohli dočíst o skvělých vlastnostech medvědího česneku, ovšem není možné v této souvislosti nezmínit skvělé možnosti klasického česneku kuchyňského. Tento byl ceněn již ve starověkém egyptském lékařství, jakož i v mnoha světových kulturách napříč věkem.

Keltští druidové copy česneku používali jako ochranu před zlem, věřili, že tak odradí zloděje a odvrátí závist. Také jej věšeli jako požehnání novému domovu.

Podle DiS. Simony Procházkové je česnek považován za jeden z nejúčinnějších a nejvšestrannějších přírodních léků a právě nyní v zimním období je pro nás zdrojem mnoha důležitých látek. Působí jako dezinfekční prostředek, ošetřuje cévy, chrání před nejrůznějšími virovými infekcemi a pomáhá zvyšovat obranyschopnost našeho organismu. Je skvělým druhem jak v kuchyni, tak i v lékárně.

garlic

Na pultech našich obchodů však nalezneme spíše česnek čínský než ten náš poctivý český. Podle bylinkářů je dobré česnek vybírat podle barvy paličky, kdy za nejkvalitnější je považován ten, jehož barva je narůžovělá nebo nafialovělá.

Česnek skvělým způsobem posiluje imunitní rekci organismu, zvyšuje tvorbu T-lymfocytů. Pravidelné užívání tohoto zázraku potlačuje hnilobné a kvasné procesy ve střevech. Je také neocenitelnou doplňkovou léčbou nachlazení, chřipky, angíny, průjmu i zánětu středního ucha. Působí proti střevním parazitům, má úžasné antioxidační vlastnosti, pomáhá i proti volným radikálům, a tak pozitivně ovlivňuje nemoci srdce a cév, je také prevencí i doplňkovou léčbou rakoviny.

Jeho pravidelná konzumace snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Taktéž mírně snižuje krevní tlak, pomáhá při rozpouštění usazenin v cévách. Podle výzkumu jeho sirnatá sloučenina ajoen působí proti nadměrné srážlivosti krve a zabraňuje krevním destičkám ve shlukování. Česnek příznivě ovlivňuje vysokou hladinu cukru v krvi a podporuje produkci glykogenu v játrech. Užívání česneku spolehlivě snižuje zánětlivost a bolestivost kloubů. Jelikož tento antiseptický poklad obsahuje alicin (který vzniká až při mechanickém poškození česnekových buněk, jako je rozříznutí nebo rozmačkání), účinně likviduje celou škálu různých bakterií, plísní, virů a kvasinek, například původce úplavice, tyfu, cholery či tuberkulózy, je účinný proti stafylokokům, streptokokům, prvokům (trichomonas vaginális) atd. Jedinou jeho nevýhodou je, že není stálý a rychle se rozpadá a organismus jej během sedmi hodin vyloučí. 

Použití česneku (když pomineme ochranu proti upírům)

  • Česneková šťáva s mlékem
  • Česneková polévka
  • Česnekové bonbony
  • Česnekové obklady
  • Česnekové ušní kapky
  • Česneková kúra na odstranění vápenatých usazenin z těla
  • Česnekový elixír dlouhověkosti
  • Omlazující česnekové víno
  • Česneková šťáva spolu s řepnou na uklidnění průjmu

Zajímavou informací, kterou jsem se při studiu česneku a jeho vlastnostech dočetla, je, že jej lze použít i při vaginálních infekcích vnitřně. Stroužek česneku protáhneme režnou nití, obalíme ho gázou, zavedeme do pochvy a necháme nejlépe přes noc účinkovat. Tento postup by se měl provádět po pět nocí. Česnek vyhubí nežádoucí bakterie…

Při všech skvělých léčivých vlastnostech česneku kuchyňského je však nutné mít na zřeteli, že lidé, kteří nejsou zvyklí pravidelně konzumovat česnek, musí s jeho užíváním začít pomalu a opatrně. Větší náhlá dávka by mohla vést k odloupnutí silnější vrstvy sklerotických usazenin a tím i následné embolii. Je VELMI důležité dodržovat uvedené dávkování.

Přečtěte si také:

Reklama