Pravidelná fyzická aktivita je zdraví prospěšná, jak vám řekne každý lékař. Jak se ale donutit, abyste konečně začali aspoň s procházkami, a hlavně jak potom vytrvat? Pořiďte si chytrý náramek.

V posledních měsících a letech se přímo roztrhnul pytel s nejrůznějšími chytrými doplňky, které se anglicky nazývají wearables – nositelnosti. Jedná se většinou o digitální hodinky s nějakými doplňkovými funkcemi, nebo tzv. chytré náramky. Společným jmenovatelem je pak možnost propojení s chytrým telefonem, což skýtá různé možnosti. Ostatně, i chytré mobilní telefony nabízejí spoustu fitness funkcí. Jak vám ale nějaká změť elektronických součástek může pomoct s pravidelným pohybem? Díky vaší hravosti!

Krok, sun, krok

wearables – nositelnostiNejpřístupnější pohybovou aktivitou je bezpochyby chůze. Lze ji provozovat kdykoliv, kdekoliv a bez velkých nároků na sportovní vybavení. Pokud zrovna nemáte zlomenou nohu, můžete, samozřejmě po nezbytném přizpůsobení doby a tempa, provozovat chůzi takřka v každém zdravotním stavu. I lidé se srdeční chorobou se mohou, podle pokynů lékaře, chůzi věnovat, a bude jim prospěšná.

Abyste měli představu, kolik toho za den nachodíte, můžete si stopovat čas strávený chůzí, měřit pomocí map vzdálenost, kterou ujdete, nebo počítat kroky. Protože počítání v duchu trpí značnými nepřesnostmi a klade vysoké nároky na chůzí zmoženou mysl, je lepší si to pojistit nějakou tou technikou.

Samozřejmě si můžete koupit klasický krokoměr, to ale není moderní a navíc je jeho funkce příliš jednoúčelová. Jednoduše měří kroky a nic víc. Navíc musíte neustále myslet na to, abyste ho nezapomněli doma, když náhodou vyrazíte na nákup, nebo když se rozhodnete jít do práce pěšky.

Jaké zařízení s sebou ale nosíte prakticky neustále? No přece mobil. Vybrané mobilní telefony mají proto vestavěn krokoměr a ve spojení s příslušnou aplikací můžete sledovat a vyhodnocovat všechny potřebné parametry. Snadno zjistíte, kolik jste který den udělali kroků, jakých jste při chůzi dosahovali rychlostí, jakou jste urazili vzdálenost nebo kolik kalorií jste spálili.

Náramek, nebo hodinky?

Pokud váš mobil vestavěný krokoměr nemá, nebo ho přeci jen občas odkládáte, můžete si pořídit speciální zařízení, fitness náramek nebo chytré hodinky. Rozdíl je jediný – hodinky kromě fitness funkcí také zobrazují čas (a další informace), zatímco náramek jen měří a přenáší naměřené do mobilu.

Základem každého takového zařízení je již zmíněný krokoměr, který vám pomůže lépe sledovat, jestli není váš život příliš sedavý. Samozřejmě ho můžete použít i při běhu, zvládne sledovat „chůzi“ jakékoliv rychlosti. Chytřejší zařízení pak umí sledovat i jinou aerobní pohybovou aktivitu, třeba jízdu na kole nebo plavání.

Jwearables – nositelnostien některé chytré náramky mají displej, takže pro zobrazování informací je lepší použít mobil, který se s náramkem či hodinkami spojí přes bluetooth. Stažené informace pak mobil přímo vyhodnotí, nebo zvládne exportovat do nějaké webové služby pro sportovce.

Při samotném rozhodování, zda zvolit náramek, nebo hodinky, se asi řiďte tím, kolik požadujete funkcí. Náramek nic jiného než sledování fyzické aktivity nenabídne. Hodinky zobrazí datum a čas, často umí přijímat zprávy nebo hovory, které dorazí na připojený mobilní telefon. Na druhou stranu jsou poněkud dražší, a navíc výběru hodinek člověk většinou věnuje dost pozornosti, řídí se osobním vkusem apod., a nehodlá se nechat ve výběru omezovat několika výrobci chytrých hodinek. Třeba vám taky pomůže následující video.

Asi nejznámějším fitness náramkem je Fitbit. Elegantní náramek monitoruje veškerou vaši denní aktivitu včetně například kvality spánku. V náramku si nastavte svůj denní cíl, například počet kroků, a on vás bude průběžně několika diodami informovat o tom, jak daleko jste s jeho plněním.

Mezi chytrými hodinkami stojí za doporučení například Samsung Galaxy Gear S2. Designově povedené a funkcemi nabité hodinky dokáží sledovat vaši fyzickou aktivitu, upozornit vás na nevhodný poměr mezi vypitým kofeinem a vodou, ale také vyřídit hovory či zprávy z připojeného mobilu a procházet událostmi naplánovanými v kalendáři.

Jakou máš tepovku?

Měřit počet kroků je sice pěkné, ale jistě víte, že pro příznivé účinky chůze je potřeba kontrolovat tepovou frekvenci. V závislosti na věku a zdravotním stavu platí jiné pásmo tepu pro zvyšování kondice, jiné pro redukci váhy a tak dále. Když už chytré zařízení dokáže měřit kroky, proč by nemohlo měřit taky tep?

Samozřejmě mohlo, a velmi často to dělá. Měřič tepu má většina chytrých hodinek i fitness náramků. K měření mají ideální podmínky, protože se nosí na zápěstí. A nemusí být ani nijak přehnaně přesné, protože mají možnost měřit tep v podstatě neustále a případné chyby měření eliminovat výpočtem aritmetického průměru.

Měření tepové frekvence ale umí i mnohé chytré mobily, které dnes bývají vybavovány čtečkou otisků prstů. A přesně tento senzor používají ke snímání tepové frekvence z bříška prstu. S přesností je to přinejmenším o řád horší než u zařízení nošených na zápěstí, pro základní orientaci to ale rozhodně stačí.

Ostatně, mobil má ve srovnání se specializovanými zařízeními i některé další výhody. Například obsahuje mapy a navigační funkce, takže ho můžete využít k hledání cesty, pokud na svých procházkách někam zabloudíte, a nebude zrovna po ruce nějaký hodný pocestný. A v případě absolutní nouze si z mobilu snadno zavoláte.

Reklama