chuze-na-boso-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Chození naboso si v sobě neseme nejen od našich předků, ale také z dětství. Když se totiž batole učí chodit, je rodičům často doporučováno, aby tento proces nechaly probíhat přirozeně bez bot. Boty totiž mohou ovlivnit to, jak dítě používá svaly a kosti nohou. Navíc si bez bot také lépe uvědomují své tělo v prostoru.

Většina z nás však nyní využívá chůzi naboso pouze doma, nebo maximálně bez bot vyběhne na vlastní zahradu. Existují ale také extrémní zastánci chůze naboso, které potkáme bez bot za jakéhokoli počasí a ročního období.

Ačkoli je chůze naboso v mnoha ohledech zdravá, má určitá omezení a neobejde se i bez jistých rizik.

Chůze naboso by se člověk měl dopouštět pouze na správném povrchu – lesní nebo polní cestě, v trávě či na jiném měkkém povrchu. Dlouhodobá chůze na tvrdém povrchu (dlažba, …) je naopak škodlivá.

Ne pro všechny je také chůze naboso vhodná. Fyzioterapeutka Mgr. Iva Bílková v rozhovoru pro Vitalia.cz uvedla, že se chůze naboso nedoporučuje lidem s cukrovkou, kde může být přítomna neuropatie dolních končetin a také lidem s ortopedickými či neurologickými vadami.

Mezi přínosy, které chůze naboso slibuje patří například:

  • Lepší a snadnější kontrola polohy chodidla při jeho dopadu na zem
  • Zlepšení rovnováhy, propriocepce a vědomí těla
  • Lepší mechanika chodidel, která vede také k lepší mechanice kyčlí či kolen
  • Úleva od nevhodně padnoucí obuvi
  • Silnější svaly nohou, které podporují oblast spodních zad

Zmínit bychom ale měli také rizika, která s sebou tato chůze bez bot přináší. Těmi jsou například:

  • Již zmíněné problémy z dlouhodobé chůze na tvrdém povrchu
  • Problémy způsobené rychlým přechodem z chůze naboso, pokud jste celý život zvyklí chodit v botech
  • Riziko bakterií a infekce
  • Možné zranění pramenící z mokrého povrchu, drsného povrchu či ostrých předmětů na zemi

Pokud tedy s chůzí naboso teprve začínáte, nespěchejte, vše dělejte postupně. Trénujte v interiéru a vybírejte si bezpečné povrchy. Důležité také je po zbytek dne (kdy nejste bosi) nosit správnou obuv.

barefoot.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Velice oblíbenými jsou v posledních letech také tzv. barefoot boty, které imitují chůzi naboso a které by mohly vyřešit některé z výše uvedených rizik. I tak ale fyzioterapeutka doporučuje nevyužívat pro chůzi v barefoot botách dlouhodobě tvrdé povrchy. Barefoot boty jsou podle ní vhodné na měkké povrchy. V jiném případě by mohlo dojít k zánětům Achillovy šlachy, která má funkci tlumiče při dopadu.

Zdroj info: healthlinerehabilitacepozoricevitalia, Mgr. Iva Bílková, mojezdravi

Čtěte také: 

Reklama