Tohle téma mě vždycky pobaví. Jakmile přijde na řeč na cukrovinky, každému se okamžitě vybaví vzpomínky na dětství. V mém to byla „mejdlíčka“, Planetky, pendreky, šumáky, Lesněnky, Roxanky, Sisinky a mohla bych jmenovat do aleluja.

Ano, uznávám, že je to pravěk, hlavně co se cen týče. Některé položky byly dokonce halířové, a to už mnohé z vás možná ani nepamatujete. Když o svých mlsacích zážitcích z dětství vyprávím svým dcerám, pozoruji zděšené obličeje. „Fuj, vy jste jedli mejdlo?“ Pravda, nijak zvlášť mi to nechutnalo ani tenkrát, ale stálo jen pár halířů a člověk to nesnědl zas tak rychle. Právě pro tu mýdlovou konzistenci a podivně umělou chuť.

čokláda

Zatímco mejdlíčka a mé nejmilejší pastelově barevné bonbony z hroznového cukru zvané Planetky už dávno odnesl čas, některé cukrovinky přežily dodnes. Ale co si budeme povídat, už to není, co bývalo. To říkám se vší vážností, ač jsou mi podobné vzdechy po minulosti proti mysli.

Třeba takový sojový suk. Dřív byl menší, podstatně tvrdší a chutnal víc po kokosu. Dnes je sice větší, ale tím končí jeho klady. Konzistence blátivá, chuť přeslazená. Přesto si ho kupuji, když mě honí mlsná. Stejně jako si raději koupím Míšu, „maroženoje“ nebo eskymo než barevné zmrzliny, které jsou teď IN. 

Ale dětské chutě nejsou jenom o sladkostech. Chutě se prostě mění, a někdy se úplně „přepólují“. Co jsem z duše nesnášela, a jedla s obrovským odporem a sebezapřením, dnes jím s oblibou. Třeba játra, luštěniny, špenát nebo zeleninu.

  • Máte také nějaké chuťové prazážitky z dětství, milé ženy-in?
  • Na jakou cukrovinku nejraději vzpomínáte? Vyrábí se dodnes? Jak vám chutná? Pamatujete si, kolik stála?
  • Dokážete si vzpomenout na nějakou podivnost, které by se dnes děti smály?
  • Co jste nejraději mlsala jako malá. Změnily se vám chutě? Jíte ráda, co jste dříve nesnášela, nebo naopak?
  • Máte nějakou příhodu?
  • Co mlsají teď vaše děti? Zajímají se o to, co bylo ve vašem dětství k dostání a kolik to stálo?

Napište nám na adresu: redakce@zena-in.cz

Napište a získejte tři balení výborné kávy CARTE NOIRE

KAFE

 

Reklama