Dětem z chudých rodin hrozí během dospívání deprese. Toto onemocnění jim přitom ztěžuje možnost vypracovat se a zlepšit své životní podmínky. Tvrdí to nová studie, uveřejněná v časopisu Journal of Health and Social Behavior.

 

Děti nemajetných rodičů jsou ohroženy depresí v pubertě. Jako teenageři přitom začínají časně se sexuálním životem, odcházejí z domova a žení či vdávají se dřív než jejich vrstevníci. Podle nové studie, která deset let sledovala 500 rodin v americké Iowě, se tak dostávají do začarovaného kruhu: mají nedostatečné vzdělání, těžko hledají práci a uzavírají nestabilní vztahy.

Zjistili jsme, že bída se přenáší z generace na generaci," říká vedoucí studie profesor Wickrama z iowské státní univerzity. Studie publikovaná v časopise Journal of Health and Social Behavior potvrzuje předchozí názory, že stres a deprese v raném věku spolu souvisí a přenášejí se do dospělosti.


Děti z chudých rodin jsou náchylné k tomu, že skončí v bludném kruhu chudoby a chatrného zdraví. Profesor Wickrama s kolegy nabádají:
Je třeba přijmout taková opatření a programy na státní i místní úrovni, která by vedla ke zlepšení životní úrovně dětí." Především je prý nutné investovat do vzdělání a psychologické péče.

Reklama