Jak se cítí muž na otcovské dovolené? A co ho vedlo k takovému rozhodnutí? Zůstává muž stále mužem, anebo už tzv. přešel na druhou stranu?
Od roku 2009 mohou otcové zastoupit matky jak na rodičovské, tak i na mateřské dovolené, nyní běžně známé jako otcovské. A přestože se s tímto „úkazem“ nemusíte setkat poprvé, stále se tak trochu jedná o raritu a zájem o to není příliš veliký.
Třiatřicetiletý Martin o tom ví své – patří mezi ono malé procento mužů, kteří se zhostili této role a zůstali se svým potomkem doma. „U nás to vlastně vyplynulo zcela přirozeně. Byl jsem ve své tehdejší práci dost nešťastný a netoužil jsem po ničem jiném než dát výpověď. A navíc, cítil jsem se tak trochu vyhořelý a na to nejlépe vždycky pomáhá pořádná změna,“ vzpomíná hrdý otec. „Klára byla vždy do své práce zapálená, a přestože jsme oba po dítěti toužili, bylo jasné, že i kdyby na mateřskou šla ona, dlouho by se na ní pravděpodobně zdržovat nechtěla. Nejdůležitější na tom všem ale bylo, že Klára vydělávala vždy více peněz.“
Přestože podle statistického úřadu Evropské unie mají české ženy oproti mužům stále v průměru až o 21 % nižší platy, případ Martina a Kláry je skvělou ukázkou toho, že se časy mění a postavení žen na pracovním trhu pomalu stoupá. Nelze však nezmínit fakt, že v České republice je stále hluboce zakořeněné tradiční rozdělení rolí v rodině.Muž je stále vnímán jako živitel, žena naopak jako ta, co pečuje o domácnost a vychovává děti. Tento mýtus se v současné době snaží nejedna rodina vymýtit, přesto, hovoříme-li o otcovské dovolené, nejeden muž upřímně přiznává, že by výměnou rolí utrpělo jejich ego.
„Musím říct, že přestože jsem věděl, do čeho jdu a co mě čeká, ze začátku ten tvrďák uvnitř mě často zaplakal, což vedlo k častým hádkám s manželkou,“ potvrzuje Martin. „Dost mi pomohli moji rodiče, k nimž jsem se chodil často radit. Upřímně, byl to totiž šok. Vše, co jsem se o výchově dětí dočetl v odborných publikacích, mi bylo k ničemu. Rozárka nespala několik hodin v kuse, tak jak se psalo, Rozárka řvala a řvala a zpětně bych řekl, že jediný důvod, proč usnula, byl ten, že jí ten brekot jednoduše vyčerpal. A mě také.“
Rodičovství by mělo být vnímáno jako záležitost obou pohlaví, nikoli jen matky, přesto v případě, že na otcovskou dovolenou nastoupí muž, okolí k tomu přistupuje trochu rozpačitě. „Když jsem svým přátelům oznámil, že odcházím z práce a budu se starat o mimino, div se nepočůrali smíchy. Ale pokud jsem někde „zabodoval“, bylo to v čekárně u dětské lékařky nebo později na pískovišti. Tam jsem jako jediný muž vyloženě vyčníval a ostatní matky byly v příjemném úžasu,“ vzpomíná Martin a na závěr dodává: „A co mi otcovská dala a dává? V první řadě jsem určitě konečně dospěl a stal se ze mě muž, na kterého může být moje žena pyšná. Pak jsem si také uvědomil, jak těžká tato úloha je a klobouk dolů nejen před mojí Klárou, ale i před všemi ostatními matkami. A nakonec už vím, co od svého budoucího pracovního života chci. Otcovská pro mě byla tím nejlepším rozhodnutím.“
Nezapomeňte si také přečíst:
- Hračka, která tiší bolest bříška. Znáte lepší dárek pro novorozené miminko
- Cvičení s miminky
- Pro péči i na dětské bolístky zkuste vůně, funguje to!
Nový komentář
Komentáře
Navíc tato týdenní otcovská dovolená platí teprve od roku 2017, takže by asi neškodilo si ujasnit pojmy, o čem se to tady vlastně vede řeč.
risina — #11 Já tomu nerozumím. Pod pojmem "otcovská dovolená" byla schválena nová sociální dávka - otec novorozence může jeden týden pobírat 70% z vyměřovacího základu svého platu. Aby ten týden mohl být s dítětem a matkou, a nemusel si na to brát dovolenou, nebo neplacené volno, nebo tak něco. Smyslem je rozdělit péči o novorozence a ulehčit matce návrat z porodnice. Ale je to právě jen ten jeden týden. V článku výše se zjevně hovoří o rodičovské dovolené.
"Nelze však nezmínit fakt, že v České republice je stále hluboce zakořeněné tradiční rozdělení rolí v rodině.Muž je stále vnímán jako živitel, žena naopak jako ta, co pečuje o domácnost a vychovává děti. Tento mýtus se v současné době snaží nejedna rodina vymýtit..."
Jaký mýtus? Normální, přirozené, konec konců - lékaři potvrdí přínos kojení. Že si to některé páry prohodí, tedy tu péči, ne kojení, já jim to neberu, každý jsme jiný, a když jim to vyhovuje, tak roč ne. Ale říkat tomu mýtus
každý chlap by si to měl na nějakou dobu vyzkoušet,aby pochopil
NIKDY! V žádném případě bych si to nevyměnila...myslím, že muži jsou v tomto dost ochuzeni, je mi jich líto, že nejsou s dítětem v tyto dny, týdny a měsíce jejich "rozkoukávání se"...ale jsem sobecky ráda sama za sebe, že jsem si mohla být s mým synem doma já :-)
Ad kojeni - mleko se da odstrikat, ne? S tim furt nadelate. Muj asistent byl na materske, nemel predtim stalou praci a uzival si to.
"Rozárka řvala a řvala", [/i]protože jí chyběla maminka. Ne snad, že by ostatní děti občas neřvaly, ale v matčině náruči se většinou rychleji uklidní. I když naše vnučka se uklidní i v náruči svého otce, který se jí bohudík hodně věnuje od jejího narození.
Je dobře, že na rodičovskou mohou i otcové, když je to pro rodinu výhodné. Já bych ale neměnila, byla jsem s dětmi doma ráda, i když jsem občas padala únavou.
MARIE MATEJKOVA — #8 Nase mamka me i mou sestru kojila a sla do prace, kdyz bylo sestre 4 mesice a mne 5 - jenze tehdy se zacinalo driv s prikrmy, takse se v tomto veku kojilo uz jen rano a odpoledne, takze to stihala.
Opravdu mohou otcove prevzit i materskou dovolenou? To musi byt nejaka novinka, donedavna se to tykalo jen rodicovske.
ani náhodou bych to neměnila
Já rozhodně ne! To by musel byt opravdu padný důvod,abych si pro mě nejkrásnějsí období nechala sebrat! Užila sem si ho třikrát
Když bude kojit. Já kojila 9 měsíců.
Známý byl na mateřské nebo rodičovské,či jak se to teď jmenuje od půl roku syna ,uz pred 25léty jeho zena vydelavala tenkrát o dost penez jak on,tak zustal prostě doma.
proč ne ?
V době, kdy je žena na mateřské, tak výměna víceméně nejde. Pouze v daných podmínkách. Na rodičovské kdykoli. Já bych tuto možnost využila, leč můj muž byl kategoricky proti. Každý muž, co to toho jde, má můj obdiv
V jeden moment jsem musela na chvíli do práce. Tehdá jen s jedním dítkem. No za těch 14 dní mnohokrát padnul na dno, kdy nestíhal / neuměl si zorganizovat čas. Od té doby ani slovem nekomentoval mé počínání s dítětem a pak i s dětmi.
Za mě - vyzkoušet si to, aby věděli, že to není taková procházka růžovým sadem, jak to někdy vypadá. Idylka to není ani náhodou.
Pokud i kojil... Já osobně si myslím, že pro mužského je ideální věk dítěte, se kterým by měl zůstat doma, až tak ode dvou let. Matka je ze začátku nezastupitelná - celodenně.
záleželo by to na situaci
Na chvilku i ano. Aby si to vyzkoušel a poznal co to obnáší. Ale jinak jsem si tento čas užívala s dětmi moc ráda.
to záleží na situaci