„Jsem malá, mám úzkou pánev a dcera byla naopak moc velká, takže mi lékař indikoval porod císařským řezem. Když jsem se to dozvěděla, úplně mě to zdeptalo. Na porod jsem se připravovala prostřednictvím kurzu a chtěla jsem, aby probíhal podle mých představ, podle mého a dceřina tempa a abych si ten výjimečný okamžik mohla naplno prožít,“ říká Denisa.

62443a0ea9f64obrazek.png
Foto: Shutterstock

Ta neměla lehké ani první týdny po porodu. Jizva se moc dobře nehojila, velmi ji bolela a první dva týdny nemohla pomalu vstát ani z postele, natož aby zvedala dcerku, pořádně si ji pochovala apod.

„Manžel si musel vzít v práci dovolenou, aby mi pomohl. Připadala jsem si úplně neschopně. Teď už je to lepší, ale břicho mi hyzdí ošklivá jizva, která bude vždy připomínkou toho, že jsem nemohla rodit přirozeně,“ tvrdí novopečená maminka.

Kromě toho, že se s danou situací sama o sobě obtížně vypořádává, mrzí ji i reakce některých lidí z okolí. „Tchyně, aniž by vůbec věděla, o co jde, mi řekla, co je to dnes za módu, že všichni rodí císařem. A dokonce se mě zeptala, jestli jsem si to dohodla sama. A kolik, že to stojí. Ona prý taky není velké postavy, manžel měl při porodu přes čtyři kila a taky to prý zvládla sama, bez císaře. To mě opravdu zdeptalo. S brekem jsem utekla do vedlejšího pokoje, ale ještě ve dveřích jsem slyšela, co dělám, že jsem nějaká moc přecitlivělá. Manžel se mě navíc ani nezastal,“ stěžuje si Denisa, která zmiňuje, že se jí na podobnou věc zeptala i známá. 

Denisin muž pro ni podle jejích slov nemá moc pochopení. Nerozumí tomu, proč je smutná a bez nálady, když je prý hlavní to, že mají doma zdravou a krásnou holčičku. Na tom, jak přišla na svět, podle něj nezáleží. „Vůbec nechápe, co se ve mně děje, dokonce mi vpálil, že bych si možná měla dojít k psychologovi. Ale tam se mi vážně nechce, musím se starat o malou, a ještě by mi napsal nějaké prášky, po kterých bych byla akorát zblblá. Snad se s tím postupem času nějak vypořádám sama,“ uzavírá.

Císařský řez se v České republice na vlastní žádost neprovádí. Podle Canadian Medical je důvodem skutečnost, že je operace pro rodičku šestkrát rizikovější než přirozený porod. Mezi indikace k tomuto zákroku patří mimo jiné nepoměr velikosti plodu a pánve, poruchy placenty, nepravidelné uložení plodu, psychické onemocnění matky apod.

Zdroje: Canadian Medical, respondentka Denisa

Čtěte také: 

Reklama