64ca538d55d08obrazek.png
Foto: Se souhlasem čtenářky Martiny

Martina měří 172 centimetrů a momentálně váží 97 kilo. To by se mnohým mohlo zdát pořád opravdu hodně, ale maminka tří dětí je už na správné cestě. Velikost oblečení 52 totiž v posledních třech letech vyměnila za 42/44.

„Před zhubnutím jsem jedla hodně bílého pečiva, brambůrky, chlebíčky a byla jsem závislá na kofole, které jsem vypila i přes dva litry denně,“ popisuje Martina své předešlé stravovací návyky s tím, že když si dá kofolu dnes, už jí ani nechutná.

Motivací ke změně byly v jejím případě malé děti, kterým chtěla stačit a také manžel, kterému se chtěla líbit. I se svými 145 kily se sice snažila žít aktivní život, ale kilogramy navíc ji přeci jen výrazně limitovaly.

„Nechtěla jsem být máma, co sedí a sleduje, jak si její děti hrají a stydí se k nim přidat. Chtěla jsem si s nimi hrát, utíkat a zároveň jsem nechtěla, aby se za mě musely stydět. Taky jsem zatoužila být přitažlivá pro svého muže a cítit se vedle něj sebevědomě, i když on mi nikdy v životě neřekl, že bych se sebou měla něco dělat. Pro něj jsem prý byla krásná i před zhubnutím. Láska je vážně slepá,“ směje se Martina.

64ca54170cb98obrazek.png
Foto: Se souhlasem čtenářky Martiny

Ta se v první řadě zaměřila na stravu. Vyřadila sladké pití, pečivo, přílohy a začala si hlídat příjem bílkovin. Postupně, i když zhubla, ale zjistila, že takové stravování pro ni není dlouhodobě udržitelné, manžel jí proto k Vánocům zaplatil sestavení jídelníčku výživovým poradcem. „Můj pohled na jídlo se díky tomu úplně změnil. Došlo mi, že jídlo není odměna nebo trest a že neexistuje špatné jídlo. Naučila jsem se jíst pravidelně a všechno, protože základem hubnutí je kalorický deficit a i při něm je možné jíst přílohy. Samozřejmě se snažím sahat po nutričně výhodnějších variantách, třeba po žitném pečivu,“ popisuje Martina, která svou snahu doplnila také pohybem. S tím ale začala až poté, co zhubla prvních dvacet kilo. A dokonce si splnila i sportovní sen, když v prosinci uběhla půlmaraton. Kromě běhu chodí také na jumping, slim box, jezdí na bruslích, a když jí zbyde čas, zavítá i do posilovny, kde jednu dobu cvičila pod dohledem odborníka a doporučuje to všem začátečníkům.

Žádným jídelníčkem se momentálně neřídí, jídlo si Martina skládá sama a zapisuje ho do kalorických tabulek a snaží se, aby byla její strava pestrá. I když přiznává, že to pokaždé nevyjde na 100 % a občas má i takové dny, kdy je jí jedno, co sní. S hubnutím ale ještě není u konce. Teď jí ho ale zkomplikovaly osobní a zdravotní problémy, kvůli kterým měla zákaz pohybu, což se odrazilo na její psychice i jídelníčku. „Teď se snažím se srovnat a zase najet na správný směr,“ tvrdí.

64ca549f4c95dobrazek.png
Foto: Se souhlasem čtenářky Martiny

Hubnutí jí totiž změnilo život. „Můžu dovádět s dětmi, vyjdu kopec a moc se nezadýchám a samozřejmě se to odrazilo i na psychice. Mám větší sebevědomí, a dokonce i lepší sex, což je aspekt, o kterém se v souvislosti s hubnutím moc nemluví. Všechno to jde ruku v ruce – tělo, mysl, sebevědomí,“ říká.

64ca550b929c5blobid0.png
Foto: Se souhlasem čtenářky Martiny

Všechny důsledky hubnutí ovšem nejsou jen pozitivní. Martině zůstala volnější kůže na pažích, stehnech, a hlavně na břiše. Z břicha, kde ji trápila nejvíc, si ji nechala ovšem v roce 2021 chirurgicky odstranit. Zbavila se tak 4,5 kilogramů. „Operace byla nejlepším rozhodnutím v životě. Kůže mi vadila při pohybu, v osobním životě. Musela jsem se hlídat a nosit oblečení s vyšším pasem, jednodílné plavky apod. Výhledově bych v této oblasti ráda podstoupila ještě jednu menší úpravu,“ plánuje Martina.

Zdroj: autorský rozhovor s Martinou

Čtěte také:

Reklama