zah

Tento víkend jsem se byla po dlouhé době podívat v Drážďanech. Samozřejmě, že jsem si nenechala ujít úžasný výhled z věže dómu Frauenkirche, odkud máte celé město jako na dlani. Úchvatné. Ale co mě zvláště zaujalo, bylo množství střešních zahrad a teras „zakousnutých“ do nově zrekonstruovaných střech. Bydlet na takovém místě musí být paráda!

Ale kvůli tomu nemusíte jezdit do Drážďan, už i u nás jsou střešní zahrady celkem „běžné“. Obzvlášť ve městech působí velmi atraktivně. Obyvatelům takového bytu vynahrazují absenci zeleně nebo okrasné zahrady a stávají se vyhledávanou odpočinkovou zónou s nádherným výhledem. Můžeme je vidět hlavně na nových administrativních budovách, luxusních bytových domech, ale i rodinných domech s pultovými střechami.

„To však neznamená, že by nebylo možné použít i střechu na starším domě. Právě naopak – střešní zahrada umožňuje efektivně využít prostor střechy a současně dům zateplit, a to nanejvýš estetickým způsobem. Zazeleněná střecha zlepšuje mikroklima celé budovy, důsledkem je například zvýšení vlhkosti, a tedy lépe dýchatelný vzduch,“ vysvětluje zahradní architekt Martin Adamíra ze společnosti Zahrada Praha.

Střešní zahrady dělíme na dva hlavní typy

zah

„Musíme rozlišit dva typy zahrad, extenzivní a intenzivní,“ vysvětluje architekt Adamíra. „První typ není určen k aktivnímu užívání (k chození po zahradě a např. odpočinku v ní), takové zahrady jsou tedy převážně „na ozdobu“. Na druhou stranu je možné je umístit i na střechu se sklonem kolem 30 stupňů.

Intenzivní střešní zahrady jsou naopak průchozí, s minimálním spádem. Využívají se obdobně jako terasy,“ vysvětluje odborník.

Jakými rostlinami se střešní zahrady osazují?

zah

„Logicky je nutné volit druhy, které snesou přímé a celodenní ozáření sluníčkem. Pro extenzivní zahrady jsou vhodné méně šlechtěné, přírodě blízké rostliny, které dokážou existovat bez náročnější péče, např. rozchodníky, netřesky, lomikámen nebo různé trávy.

Na intenzivních zahradách se uplatní trvalky, skalničky, trávy, popínavé rostliny na konstrukcích, keře a dokonce i stromy. Rostliny (např. levandule, mateřídoušku, kosmatce, vlnatce nebo třeba okrasné česneky) lze kombinovat s dlažbou, oblázkovým nebo dřevěným zásypem, použít lze jak rostliny zasazené přímo do substrátu, tak i osázené nádoby. U architektonicky náročnějších střešních zahrad je nutné počítat s instalací závlahového systému.“

Střešní zahradu je možné zpestřit řadou prvků, aby odpovídala vkusu svého majitele a uživatelů. Originálním a v poslední době velmi oblíbeným „doplňkem“ je bylinková zahrádka.

Hezky vypadá a zahradu dokáže krásně provonět, přičemž mnoho bylinek umí svojí vůní navodit klid a pohodu.

zah

Atmosféru zahrady podstatně ovlivňuje také osvětlení a vhodný zahradní nábytek.  

Zdroj: Tisková zpráva Zahrada Praha

Reklama