Lukáš nedávno oslavil sedmnáctiny a užívá si bezstarostného mládí. Nikdy neměl moc povinností. Rodiče po něm chtěli především, aby se dobře učil. A to splňoval, měl ve škole nanejvýš dvojky, dostal se na gymnázium. Jenže to není jen radost, co rodičům dělá. Poslední dobou vede na studenta celkem divoký život.

64ca31a95add9obrazek.png
Foto: Shutterstock

Průšvihy ve škole i na internátě

„Neuplyne měsíc, aby něco nevyvedl. Někdy jsou to prkotiny, které k pubertě asi patří. Ale jindy jde už o vážnější prohřešky. Na konci pololetí jsme mu museli omlouvat ranec hodin, kdy nebyl ve škole. Byl z toho celkem průšvih, ředitel nám volal a chtěl vysvětlení. Když jsem na Lukáše uhodil, jen prohlásil, že to byly zrovna dny, kdy se ve škole nic zásadního nemělo dít. A tak si s kamarády udělali výlet nebo šli vegetit k vodě. Měl jsem sto chutí dát mu pořádnou facku, aby se probral, ale moje žena se ho zastala. Prý je to jen klukovina. A tak jsem to v ředitelně vyžehlil,“ popisuje Radim první vážnější delikt s tím, že rozhodně nebyl poslední.

Jindy zase řešil synovo přistižení s cigaretou na školním záchodě nebo noční útěk z internátu. „Tehdy ho vychovatelka načapala při návratu oknem. Dala mu dýchnout a samozřejmě byl opilý. Naštěstí nám hned zavolala a neděla z toho zbytečné haló. Vzali jsme syna domů a já, na manželčin nátlak, zase všechno vyžehlil. Dal jsem vychovatelce pár tisícovek, aby mlčela, a slíbil, že Lukáš už nic takového neprovede,“ krčí rameny Radim. Stejně tak v tichosti starostovi zaplatil i opravu na náměstí rozbité lampy veřejného osvětlení, kterou si jeho syn vzal spolu s partou kamarádu jako terč při noční bojovce.

Nabourané auto bylo poslední kapkou

Poslední synův průšvih naštěstí u nikoho žehlit nemusel. Přesto ho stál téměř sto tisícikorun. „Byli jsme s manželkou v divadle a Lukáš si u nás doma zřejmě udělal party. Bez dovolení. Když jsme přijeli domů, nejen že tam byl děsný binec, ale on nikde a v garáži chybělo naše terénní auto. Když jsme se mu konečně dovolali, strachy bez sebe, oznámil nám, že měl nehodu. Prý ale naštěstí jen na louce vedle u sousedů, kde při návratu z projížďky s kamarády narazil do hromady železa,“ vzpomíná Radim na nedávný šok. V té chvíli byl rozhodnutý syna konečně pořádně potrestat. Nejen hned na místě, ale také ho nechat škodu uhradit. Třeba z brigád, na které doteď odmítal chodit.

„Zuřil jsem, fakt jo! Manželka byla taky naštvaná. Ale když slyšela, co hodlám udělat, postavila se opět za Lukáše. Hrozně jsme se pohádali. Ona začala vyšilovat, že jestli na něj vztáhnu ruku, nebo ho budu nutit ke škole ještě pracovat, odejde ode mě. Jediné, s čím souhlasila, bylo omezení kapesného. K smíchu!“ kroutí hlavou Radim, který se se svou ženou nechce rozhádat. Chce mít doma klid. A tak syna jen odpojil od kapesného a přestal s ním komunikovat.

Měl by si konečně natlouct pusu

„Nemůžu se na něj ani podívat, natož s ním mluvit. Vychovali jsme z něj spratka, který si ničeho neváží. Manželce to nejspíš nevadí, hlavně že půjde studovat, bude z něj právník. Řekl jsem jí, že tohle je poslední průšvih, který za něj řeším nebo platím. A tentokrát to vážně dodržím, ať si chlapeček konečně natluče pusu,“ je rozhodnutý Radim.

Zdroj informací: respondent Radim

Čtěte také: 

Reklama