Působí zdravě, bez potíží, a přesto ve spánku umírají. A lékař nemůže zdrceným novopečeným rodičům říci nic konkrétnějšího, než že jde syndrom náhlého úmrtí. Ročně takto v Česku skončí třicet životů v zárodku. Další tři nemocnice jsou však od pátku o krok dál v boji s touto noční můrou...

Syndrom je i dnes pro lékaře málo objasněnou příčinou úmrtí novorozenců a kojenců v prvním roce života. Vzhledem k dosud ne zcela známým příčinám vzniku se stal celosvětově řešeným problémem. A jedním z možných kroků ochrany novorozenců je kontrola dýchání a pohybu dětí přímo v postýlce. K tomu slouží včera rozdávané monitory. Do nemocnic, které jimi ještě nedisponují, je předávala Nadace Křižovatka.

„Monitory budeme používat hlavně u dětí se zvýšeným rizikem syndromu a dechovými komplikacemi, tedy u dětí předčasně narozených,“ řekl primář novorozeneckého oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice MUDr. Jan Janota.

Jak Babysense funguje? Rodič dítěti vloží třeba i pod deseticentimetrovou matraci desku. V ní je senzor, který ve chvíli nebezpečné změny dýchání upozorní rodiče rozezněním signálu z přístroje připojeného ke kontrolním deskám. Senzory jsou napojeny na kontrolní jednotku upevněnou na postýlce nebo nad ní. Na jednotce je zelená kontrolka dechové aktivity, červená poplachová kontrolka a indikátor nízkého napětí baterií, který včas upozorní, kdy je třeba baterie vyměnit.

„Velice citlivý senzor, který ale nevnímá zvuky z okolí, neustále sleduje dýchání a pohyby dítěte. Normální dýchání a pohyby signalizuje zelenou kontrolkou, která je dobře viditelná i na větší vzdálenost. V okamžiku, kdy se dýchání dítěte zpomalí, úplně zastaví, nebo když se dítě přestane hýbat po dobu delší 20 sekund, okamžitě upozorní na tento stav hlasitým zvukovým signálem. A v té chvíli musí být poskytnuta první pomoc,“ popsal funkce přístroje pro server Žena-in Martin Rosinek z Nadace Křižovatka.

Od této nadace bezplatně dostala celkem 32 monitorů pražská Fakultní Thomayerova nemocnice, Fakultní nemocnice Bulovka a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Ještě dvacet jich má Křižovatka v záloze. Ty do dalších nemocnic poputují v následujících dnech. Od roku 1995 jich organizace předala už více než 2000.

Nadace ale umožňuje maminkám novorozenců dočasné zapůjčení monitorů domů. „Na doporučení lékaře jej může u sebe mít šest až devět měsíců. Samozřejmě to stojí nějaký poplatek, konkrétně 100 korun měsíčně,“ uvedl Rosinek.

Tyto přístroje je možno zakoupit třeba na internetu, tam však schází kontrola odborného lékaře a rady, jak se zachovat ve chvíli krize. „Navíc, když dítě odroste, rodiče monitory nabízejí dál. Nevím ale, jestli je ideální kupovat již používaný přístroj, kde není záruka jeho funkčnosti,“ poznamenal Rosinek. Jeho Nadace Křižovatka je však ochotna koupi zaručeně kvalitního monitoru zprostředkovat.

Reklama