Takovou koncentraci těhotných žen, rodičů s kočárky a dětí pražské Palackého náměstí zřejmě ještě nezažilo. Včera odpoledne se tam uskutečnila protestní akce za tzv. normální porod, které se zúčastnilo více než dvě stě lidí. Ta doprovodila předání podepsaných archů petice Za zlepšení služeb v českém porodnictví a za péči přátelskou a bezpečnou pro matku i dítě.

 

Mezi účastníky chodila „těhotná obryně“ a na zemi byl improvizovaný odpočinkový porodní kout. Některé z pořadatelek, ale i řada mužů měli červená trika s hesly jako „Porod patří matce“ či „Právo na volbu“.

 

Akci zahájila krátkým vystoupením zpěvačka Ridina Ahmedová. Poté následovaly projevy, které měly osvětlit, o co organizátorům jde. Z nich vyplynulo, že mluví-li o normálním porodu, mají na mysli porod bez neopodstatněných a často škodlivých zásahů. A ty, co jej požadují, se prý častou se zlou potážou.

 

„Spokojeny jsou v podstatě jen ty ženy, které nemají o porodu žádnou představu, ani porodní plán, a plně se s důvěrou podřídí ošetřujícímu lékaři či lékařce. Ženy, které se předem o porod zajímaly a ujasnily si, jak ho chtějí prožít, většinou narážejí na nepříjemné reakce a nezřídka jsou vyzvány, aby si vybraly jinou porodnici, či dokonce aby s podobnými názory rodily rovnou doma,“ popsala poměry v porodnicích Petra Sovová z Hnutí za aktivní mateřství.


Co organizátorky současnému porodnickému systému vytýkají? „Především nerespektování novějších poznatků vědy. V porodnicích přes mnohá zlepšení vládne rutina. Do porodu se tak zasahuje příliš často. A příliš často se tím porod komplikuje. Důkazem je i stoupající počet císařských řezů, aniž by zároveň klesala perinatální úmrtnost,“ uvedla příklad Sovová.
 

 

Otázky, které vyprovokovaly včerejší akci:

 Jak je možné, že je snazší domoci se porodu v epidurálu nebo dokonce císařského řezu na přání než porodu bez medicínských intervencí?

Jak je možné, že za přítomnost otce nebo jiné blízké osoby u porodu si porodnice nechají platit jako za nadstandardní službu?

Proč tolik žen, které prožijí těhotenství zcela bez problému, nakonec rodí s četnými intervencemi nebo dokonce s operativním ukončením porodu?

Proč tak často dochází k narušování „zlaté hodiny“, a tedy k oddělování matek a novorozenců krátce po porodu z důvodů poporodních vyšetření?
Příklady praktik, které organizátorům protestu vadí:

► Často neodůvodněné vyvolání porodu.

► Rutinní provádění holení a klystýru.

► Odepírání jídla a někdy i pití během porodu.

► Nadužívání a propagování epidurální analgezie.

► Nadužívání oxytocinu pro povzbuzení děložní činnosti.

► Předčasné zaškrcení a přerušení pupečníku.

► Bezprostředně po porodu narušování dostatečně dlouhého kontaktu matky a novorozence kůží na kůži, oddělování kvůli běžnému poporodnímu vyšetření.

►Nedostatečné či nesprávné informace o kojení, např. omezování délky kojení v počátcích.

(uveden je jen výběr, výtek systému je výrazně více)

Bojují i za porodní asistentky

Kromě zlepšení služeb leží aktivistkám na srdci i zavírání malých porodnic, v nichž se rodí méně než 500 dětí ročně (Frýdlant v Čechách, Vysoké Mýto či Kutná Hora...). S tím nesouhlasí, protože jsou přesvědčené, že právě v nich se lze setkat s lepším jednáním než ve velkých nemocnicích. Podle nich lépe umožňují osobní a rodinný přístup. 

Za velké téma považují také nedoceněnost porodních asistentek. „Přestože ty se vzdělávají již třicet let výhradně pomaturitním studiem, v současné době na vysokých školách a jsou speciálně školeny pro péči o ženu v průběhu těhotenství a porodu a po porodu i o matku i dítě, nemohou svobodně vykonávat své povolání, zejména proto, že jejich péče není hrazena ze zdravotního pojištění,“ řekla Ivana Konigsmarková z UNIPA (Unie porodní asistentek).

 

Porodní asistentky podle nich pouze volají po svých zákonných pracovních právech a zdůrazňují, že existovaly, existují a existovat budou ženy, které se z nějakého důvodu rozhodnou rodit doma.

Organizátorky akce včera věnovaly ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS) petiční archy se 3000 podpisy. Mezi signatáři je možné najít i zvučná jména známých osobností, například filmové dokumentaristky Olgy Sommerové, hudebníka Davida Kollera, astrologa Antonína Baudyše, básníka Jiřího Dědečka, spisovatele Michaela Viewegha...

 

Julínkovo ministerstvo má k jejich kritice porodnictví spíše odmítavý přístup. Také Česká gynekologická a porodnická společnost požadavky odmítá s tím, že jde jen o zviditelnění a prosazení ekonomických a osobních ambicí.

Souhlasíte se všemi nebo aspoň s některými požadavky protestujících? Máte také špatné zkušenosti s neosobním jednáním ve velkých porodnicích?

Reklama