Magická Luže a Skuteč s největší polobotkou v Evropě

5be4405329202obrazek.jpg

Magickou atmosféru má městečko Luže, které leží v krásné přírodě s malebnými údolíčky, kterými protéká řeka Novohradka. Výraznou dominantou je čedičový vrch Chlumek, na jehož vrcholu byl vystavěn poutní kostel Panny Marie Pomocné. Poutní tradice je stále živá. Dokazují to každoročně konané poutě s nevšedními jmény – třešňová, okurková a švestková. Po andělské cestě, kolem kaple sv. Jana Nepomuckého a areálu Hamzovy léčebny, se dostanete ke zřícenině gotického hradu Košumberk z počátku 14. století.

5be43e8434332obrazek.jpg

Jen několik kilometrů od Luže zve k návštěvě Muzeum obuvi a kamene ve Skutči, které je věnováno tradičním řemeslům. V obuvnické expozici vás překvapí desítky zajímavých modelů, původní ševcovská světnička, staré stroje, ale také největší polobotka v Evropě.

Zřícenina hradu s nekonečným výhledem

5be43ee5f0256obrazek.jpg

Na ostrohu nad městem Třemošnice ční zřícenina hradu Lichnice, která je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v širokém okolí. V letošním roce na jejím vrcholku přibyla nová rozhledna a výhled je z ní vskutku výjimečný. Ne náhodou byla Lichnice v minulosti strážním hradem, ze kterého bylo možné spatřit nepřítele na míle daleko. V podhradí se můžete pokusit obejmout majestátný Žižkův dub, který je jedním z nejmohutnějších památných stromů u nás. Údajně byl vysazen ve 13. století, kdy byla zahájena stavba hradu.

5be43f8be8badobrazek.jpg

Kousek od Třemošnice se nachází unikátní technická památka, kterou je Berlova vápenka. Jedná se o jedinou vápenku v Evropě, která je přístupná veřejnosti a je v ní představena historie vápenictví.

Rekreační lesy Podhůra pro aktivní turisty

Rekreační lesy Podhůra se rozprostírají asi tři kilometry jižně od města Chrudim na okraji Chráněné krajinné oblasti Železné hory. Milovníci cyklistiky se můžou vydat jednou z tras, která křižuje zdejší lesy. Pro ostatní je k dispozici upravená síť turistických, naučných stezek a hipostezek, které doplňuje řada atrakcí i přírodních zajímavostí.

Slatiňany: nejen pro milovníky koní

5be43facd426aobrazek.jpg

V bezprostřední blízkosti rekreačních lesů leží zámek ve Slatiňanech, zámek obklopuje anglický park, nedaleko je obora s jeleny a muflony a také třešňová alej. Nejrozsáhlejší hipologická sbírka v Evropě seznámí návštěvníky s historií koní, jejich chovem a využitím. Hipologická sbírka není v zámku náhodou, hřebčín v jeho sousedství se proslavil chovem starokladrubského vraníka. Pokud vás tato ušlechtilá zvířata zajímají, můžete si objednat vyjížďku v kočáře nebo projížďku na koních. Navštívit můžete také Švýcárnu, kde se nachází Muzeum starokladrubského vraníka.

Výlet kolem nádrže Seč

Krásná procházka vede okolím Vodní nádrže Seč, která je největší vodní plochou v Pardubickém kraji. Přímo nad přehradou se vypínají dvě zříceniny hradů – staršího Vildštejna nad tunelem u příjezdu na hráz přehrady a mladšího, a také většího, Ohebu.

5be43ff66ad7fobrazek.jpg

Pokud se vydáte na sever od Seče, můžete navštívit město Heřmanův Městec s židovskými památkami. V bývalé židovské škole se nachází Galerie Cyrany, která shromažďuje rozsáhlou sbírku uměleckých děl východočeských malířů a sochařů 20. století. Můžete navštívit i židovský hřbitov, jenž patří mezi nejstarší a nejzachovalejší v České republice. V 21 řadách naleznete 1 077 náhrobních kamenů, včetně tumby a velké hrobky.
 
Autor fotografií: Radek Pavlík