Především dlouhodobá únava a pocit vyčerpanosti jsou varovnými signály provázející Chronický únavový syndrom, kterým trpí miliony lidí v nejproduktivnějším věku.

CHÚS postihuje především ženy

Chronický únavový syndrom neboli dlouhodobá nepřirozená únava patří k nemocím, které postihují především ženy ve věku 25 až 40 let.

K onemocnění dochází zpravidla po několika letech náročné a zodpovědné práce, při které často přemáháte únavu a podceňujete nutnost adekvátního odpočinku.

,,Cítím se slabá. Bolí mě celé tělo. Připadám si jako bych právě uběhla maratón a přitom celý den jen sedím a listuji v časopisech. Je mi jako po těžké chřipce, ale už víc jak rok jsem nestonala. Žádný lék, odpočinek ani spánek mě nedokáže z té prokleté nemohoucnosti vysvobodit…. " To jsou pocity, pronásledující ty, pro které se stala únava nemocí.

Příčiny nemoci nejsou doposud známé, předpokládá se, že ji mohou vyvolávat následující faktory:
· Sick building syndrom (SBS): vliv suchého, nevětraného interiéru moderních staveb, případně uvolňovaných chemických látek (z nábytku, koberců, nátěrových materiálů…) nebo mikroorganismů a jejich toxinů.
·  Syndrom mnohočetné citlivosti na chemické látky (multiple chemical sensitivity - MCS): neúměrná reaktivita na chemické látky, znečišťující vodu, potravu i okolní prostředí ( pesticidy, deodoranty, cigaretový kouř, parfémy a průmyslové exhalace)
·  Infekční vlivy: EB - viróza, Cytomegaloviróza (CMV), Herpes simplex virus
·  Imunitní porucha
·  Fokální infekce
·  Stres
·  Porucha CNS
·  Porucha spánku
·  Psychická porucha
·  Porucha svalového metabolismu
·  Nedostatek některých aminokyselin
·  Autoimunitní onemocnění
·  Nedostatek estrogenů
·  Silikonové implantáty prsů
·  Hypotenze

Pokud pocit únavy trvá víc než 6 měsíců, jedná se o chronický únavový syndrom.


Kromě únavy i další příznaky…

CHÚS je specifický v tom, že postižený, který se nechá odborně vyšetřit, má všechny testy v pořádku (výsledky negativní).

Dominantní jsou pocity únavy a vyčerpání, o kterých jsem se už zmínila. Někdy můžou tuto diagnózu doprovázet příznaky jako u běžného virového onemocnění: lehce zvýšená teplota, škrabání v krku, zvětšené uzliny, bolesti svalů a hlavy. K fyziologickým syndromům se můžou přidružit i psychické obtíže: deprese, poruchy spánku, podrážděnost, neschopnost soustředění, světloplachost apod.


Jak proti CHÚS bojovat

Pokud máte podezření, že trpíte Chronickým únavovým syndromem, nejvhodnější je vyhledat odbornou pomoc. Praktický lékař nebo imunolog vám kromě doporučení předepíšou i léky, které zmírňují bolestivost a podporují činnost imunitního systému.

Nejsnazší a zároveň nejdůležitější částí léčby je změna životního stylu. Ta by měla být zaměřena na dostatečný spánek a kvalitní odpočinek, které jsou častokrát jedinou cestou, jak CHÚS vyléčit. 


Odpovědi na nejčastější dotazy


Je vhodné sportovat, pokud se cítím unavena? Někdy mi sport pomáhá ,,při dobíjení baterek"...

Velká fyzická námaha, která vyžaduje překonávání únavy, se nedoporučuje. Úplný zákaz jakéhokoliv cvičení je však nesprávný. Vhodné jsou lehké nezatěžující aktivity jako například jóga, rekreační plavání nebo turistika. Velká zátěž může vést ke zhoršení obtíží, naopak úplné přerušení sportovních aktivit povede k ochabovaní svalstva a snižovaní celkové odolnosti.

Dá se chronický únavový syndrom úplně vyléčit?
Pokud své obtíže nepodceňujete a zaujmete k nim zodpovědný přístup, je naděje na uzdravení poměrně vysoká. Některé lékařské studie uvádějí úplné uzdravení u poloviny nemocných.

Je toto onemocnění dědičné? 
Je pravdou, že chronický únavový syndrom se v některých rodinách vyskytuje častěji, sle zda jde o vliv dědičnosti nebo infekční příčinu nemoci není zatím známo.

Jaká strava je při syndromu nejvhodnější?
V zásadě není doporučováno žádné dietní omezení. Vhodná je jistě racionální výživa s dostatkem ovoce a zeleniny, rostlinných olejů a mořských produktů. Omezit byste naopak měli příjem živočišných tuků, dráždivých a přepalovaných pokrmů a alkoholu.
Reklama