test.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Stres blokuje početí, vadí hlavně ten chronický

Stres, zejména pak ten chronický, v těle vyvolává řadu biochemických reakcí, které mohou proces početí nepříznivě ovlivnit. „Například kortizol, nazývaný také hormon stresu, se spolu s adrenalinem vyplavuje, když pociťujeme nějaké napětí. Typicky před zkouškou, startem závodu nebo třeba veřejným vystoupením. V těchto situacích se jedná o krátkodobé zatížení, kdy nám vyplavení kortizolu a adrenalinu pomůže podat co nejlepší výkon, vyburcuje nás,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka reprodukční kliniky REPROMEDA. „Problémem však je stres chronický, kdy je hladina kortizolu dlouhodobě vysoká. To může narušit celé spektrum procesů v organismu, například hormonální rovnováhu. Dojde-li ke zvýšení hladiny hormonu prolaktinu, může dojít až k zablokování ovulace, což způsobí nemožnost otěhotnět,“ říká lékařka. Negativní vliv stresu na početí dokazuje i celá řada provedených studií. Například v roce 2011 byly ženy testovány na přítomnost enzymu alfa-amylázy (jeho zvýšená hladina se považuje za důsledek přetrvávajícího stresu) a ukázalo se, že jeho vyšší výskyt v organismu skutečně souvisel s problémy s početím.Tlak a nervozita se však podepisuje také na mužích, u nichž podle výzkumů negativně ovlivňuje například hladinu testosteronu. Jak si tedy od stresu pomoci?
 
Dejte si přírodní valium nebo rostlinné antidepresivum

Mezi největší bojovníky s nervozitou, napětím a úzkostí můžeme zařadit meduňku, kozlík lékařský (kozlík je pro své úinky přezdíván jako přírodní valium) nebo třezalku tečkovanou, která se označuje jako rostlinné antidepresivum. Připravit si tyto bylinky můžete například ve formě lahodného čaje, případně je přijímat jako tinktury.

caj-tt.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Pozice stromu nebo dítěte rozpouští napětí

Velmi oblíbená jóga může při pravidelném praktikování pomoci účinně udržovat rovnováhu hormonů a rovněž mírnit stres. Pozice jako například Šavásana (poloha mrtvoly), Vrkšásana (pozice stromu) nebo Balásana (poloha dítěte) jsou ceněny pro svou schopnost navodit harmonii a koncentrovat pozornost do nitra. Snížit stres pomohou také dechová cvičení a meditace. Specifickým odvětvím je pak reprodukční jóga, která podporuje funkci ženských orgánů a napomáhá nastolit hormonální rovnováhu. Vlivem jógy na stres se zabývá i celá řada studií. Jedna z nich, publikovaná v roce 2016, například potvrdila významný pokles hladiny kortizolu již po třech měsících praktikování jógových asán.

Vitaminy B, C i omega-3 mastné kyseliny pomohou ke zklidnění

Značný vliv na míru stresu, kterou pociťujete, může mít mimo jiné strava. Abyste tělu ulevili a tlak a napětí snížili, měli byste omezit konzumaci průmyslově zpracovaných potravin (obsahují totiž vysoké množství soli, cukru, tuku i přídatných látek), rafinovaného cukru, kofeinu či alkoholu. To vše může zvyšovat hladinu kortizolu, a tím pádem dostávat tělo do stresu. Naopak zařazování potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny a komplexní sacharidy může pomoci hladinu kortizolu stabilizovat .Velmi nápomocné jsou rovněž vitaminy skupiny B, které najdete například v tmavé listové zelenině. Zejména vitaminy B9 (kyselina listová) a B5 (kyselina pantothenová) účinně napomáhají regulovat vyplavování kortizolu. Najdete je v zelí, chřestu, brokolici, červené řepě, špenátu nebo třeba luštěninách. Efektivní v boji se stresem je také vitamin C.

Akupunktura stimuluje vhodné body, pomůže i s plodností

Dalším účinným nástrojem na snižování hladiny stresu se ukázala být oblíbená metoda tradiční čínské medicíny – akupunktura. Technika založená na stimulaci akupunkturních bodů na těle prostřednictvím tenkých jehliček pomáhá uvolnit zablokované dráhy, současně má pozitivní dopad na uklidnění mysli i těla. Dokonce působí pozitivně na plodnost. „Velmi se nám osvědčilo kombinovat postupy moderní a tradiční medicíny. Z pohledu tradiční čínské medicíny musí v těle panovat harmonie, zatímco nerovnováha přináší různé zdravotní problémy. S neplodností se podle ní nejčastěji pojí nedostatečnosti yin či yang ledvin, nedostatečnost krve, případně stagnace čchi – tedy energie – jater. Akupunktura pomáhá odstranit blokády a znovu potřebnou harmonii nastolit,“ říká MUDr. Veselá.

aku.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Zdroj info: Tiskové materiály/Repromeda, MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., studie 1, studie 2, studie 3

Reklama